Warsztaty fotograficzne z Panią Kasią Batko

28 listopada 2018 r. odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia fotograficzne w ramach projektu edukacyjnego. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z kl. VI i kl. VIII oraz dzieci z  ,,Akademii Przedszkolaka’’. Spotkanie poprowadziła p. Katarzyna Batko - pasjonat i uznany fotograf z naszego regionu. Tematem przewodnim warsztatów była stara fotografia.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że w 1826 lub 1827 r. powstała pierwsza fotografia, stworzona przez Francuza Josepha Nicéphore’a Niepce’a, którą wykonał na wypolerowanej płycie metalowej. Zaś rok 1839 uznaje się za właściwą datę wynalezienia fotografii. Wówczas to Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą, pokrytą srebrem. Metoda ta pozwalała na otrzymywanie poprawnego zdjęcia, ale tylko w jednym egzemplarzu. Dzisiaj to głównie telefon komórkowy stanowi podstawowe urządzenie, którym każdy może wykonać dowolną ilość zdjęć. Przedszkolaki i uczniowie mogli zobaczyć na zajęciach jak wyglądała klisza,  z której  wywoływano zdjęcia oraz profesjonalny sprzęt fotograficzny. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy wspólnie przyniesione przez przedszkolaków fotografie z rodzinnych albumów. Były to zdjęcia rodzinne, szkolne, okolicznościowe. Na fotografiach dzieci odnajdywały swoich rodziców z lat dziecięcych, dziadków, a nawet pradziadków. Dziękujemy Pani Kasi za ciekawy wykład, a Pani kierownik przedszkola Annie Zybale za zaproszenie na warsztaty.

(DJ)