Lekcja patriotyzmu w kleczanowskim lesie

W piątek 23 listopada 2018 roku harcerze wraz  ze swoją druhną A. Małkiewicz zostali zaproszeni na piękną lekcję patriotyzmu, poprowadzoną przez Panią Kasię Batko, w ramach projektu fotograficznego. Była to bardzo oryginalna lekcja, bo miała miejsce w terenie, a dokładnie w kleczanowkim lesie, gdzie pomimo niesprzyjającej pogody odwiedziliśmy pomnik. W miejscu tym spoczywają prochy 29 uczestników Ruchu Oporu, rozstrzelanych przez hitlerowskich okupantów. Tu zapaliliśmy znicze i nastąpiła chwila zadumy.

Oprócz tego zobaczyliśmy cmentarzysko dawnej osady z VI-X wieku, tzw. kurhany. Prawdopodobnie w Kleczanowie jest ich ok. 33. W tym wydarzeniu wzięły również udział przedszkolaki z Paniami opiekunkami: Anią, Justyną i Sylwią z punktu przedszkolnego „Akademia Przedszkolaka” w Kleczanowie. Maluchy świetnie pokonały trasę po lesie i szybko zaskarbiły sobie przyjaźń harcerek, które wykazały się w stosunku do nich wrażliwością i opiekuńczością. Brawo dla przedszkolaków i harcerek!

(AM)