Szkolne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 r.  o godzinie 11.00  uczniowie, rodzice, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie wraz z przybyłymi gośćmi zgromadzili się na placu szkolnym, aby wspólnie świętować 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po uroczystym wciągnięciu flagi narodowej na maszt i przemówieniu p. Dyrektor wszyscy o godz. 11.11 zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Złożono też kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową wmurowaną obok wejścia do szkoły. Kolejnym punktem spotkania i ogromną atrakcją dla dzieci było wypuszczenie do nieba 100 biało-czerwonych balonów jako symbolu nawiązującego do uczczenia historycznego wydarzenia w dziejach Ojczyzny.

Po tej części wszyscy  w galowych strojach, z przypiętymi kotylionami udali się do szkoły, gdzie odbyła uroczysta akademia patriotyczna. Wprowadziła wszystkich w dalszy klimat zadumy, refleksji, ale i radości z tego co mamy, radości z „naszej Niepodległej”. Wspólne śpiewanie zarówno hymnu, obejrzenie szkolnej akademii z wydarzeń z dziejów naszego państwa, przygotowanej przez 26 Drużynę Harcerską „Białe Orły”wraz z druhną A. Małkiewicz, było wspaniałą lekcją historii. Koniec przedstawienia zwieńczył taniec z flagami dla Niepodległej, który zatańczyli uczniowie klasy III. W następnej części spotkania nasze serca poruszyło wysłuchanie przemyśleń i refleksji historycznych, opowiedzianych przez emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły p. Marię Kołacz. Również głos zabrali Dyrektor Szkoły Ewa Biernacka, ks. proboszcz Andrzej Szymański i sołtys Kleczanowa Adam Wójcik. Po przemówieniach rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "Słowa dla Niepodległej". Nagrody i dyplomy wręczyli zwycięzcom p. D. Jędrycha i p. Dyrektor, a laureaci wystąpili przed publicznością, deklamując wiersze. Następnie dyplomy za udział w  Szkolnym Konkursie Plastycznym "Godło w oczach dzieci" przekazała klasom p. A. Tyban, która przygotowała także dekoracje na akademię. P. J. Kos opowiedziała o akcji "100 dobrych uczynków na 100-lecie". Całość spotkania i całoroczne działania z naszych przygotowań do obchodów święta 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę podsumowała prezentacja multimedialna przygotowana przez p. M. Bilską. Po części oficjalnej delegacje udały się w Miejsca Pamięci Narodowej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, oddając w ten sposób hołd poległym za naszą Ojczyznę. W tym czasie pozostali goście mogli podziwiać i oglądać patriotyczny wystrój naszej szkoły, m.in. gazetki ścienne przygotowane przez uczniów, wystawę fotografii "Ocalić od zapomnienia" w otoczeniu przedmiotów ze Szkolnej Izby Pamięci Narodowej. Jak widać, 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości można obchodzić w różny sposób. Najważniejsze w obchodach tego niezwykłego Święta jest dla nas to, że możemy być razem, razem wspominać przeszłość, razem cieszyć się z teraźniejszości i razem móc spokojnie patrzeć w przyszłość. Cieszymy się, że bardzo udana uroczystość patriotyczna w naszej szkole przyniosła wszystkim wiele wzruszeń i radości. Mamy nadzieję, że pokazała dzieciom i młodzieży (a dorosłym przypomniała), iż  warto być Polakami-patriotami, którzy są dumni ze swojej wolnej Ojczyzny.

(AM/DJ)