Tłusty Czwartek spędzili na szkolnej wycieczce

Na dzień 8 lutego przypadł w tym roku Tłusty Czwartek. Tego dnia uczniowie z kl. V-VII pod opieką swoich nauczycieli wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Mieli okazję wejść na Bramę Opatowską, obejrzeć spektakl profilaktyczny w Domu Katolickim i zjeść pyszne pączki w cukierni na sandomierskiej Starówce. Mimo mglistej i mroźnej pogody humory wszystkim dopisywały. Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem szkolnej wycieczki w sprawozdaniu napisanym przez jednego z uczestników wyjazdu z kl. V.

Sprawozdanie z wycieczki

W dniu 8 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się wycieczka do Sandomierza. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas V-VII oraz nasi opiekunowie: Damian Jędrycha, Agnieszka Chmielewska, Agnieszka Kowalska i Agnieszka Ochmańska.

Wyjazd rozpoczął się w czwartkowy poranek. Po dotarciu do Sandomierza naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po zabytkowej i uroczej Starówce. Podziwialiśmy piekny ratusz, który stoi w centrum rynku oraz kamienice i restauracje, które otaczają Starówkę z każdej strony. Następnie udaliśmy się na Bramę Opatowską. Po przebyciu 154 schodów weszliśmy na taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama Sandomierza. Niestety nasz pech polegał na tym, że w tym dniu była mgła, która ograniczała widoczność. Mimo to przeżycia po wejściu na Bramę były niezwykłe. Kolejna atrakcją naszej wycieczki był spektakl profilaktyczny w Domu Katolickim. Tam oglądaliśmy przedstawienie, pt. ,,Jan X" w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru Muzycznego z Wrocławia. Historia działa się w pewnej szkole, gdzie grupa przyjaciół nie tolerowała swojego kolegi -Jasia. Klasa mu dokuczała, wyzywała i prześladowała  chłopca, ponieważ był Cyganem. Urządzili nawet zawody o tytuł osoby, która najbardziej dokucza Jasiowi. Wszyscy kłamali i wymyślali niestworzone historie, żeby zaimponować innym i udowodnić swoją silną pozycję wśród rówieśników, obrażając Roma. Publiczność brała czynny udział w przebiegu przedstawienia. Od decyzji widzów  zależały dalsze losy bohaterów. Dzieci wypowiadały swoje zdanie i wskazywały osobę, która według nich kłamała. Przedstawienie nauczyło nas, że nie wierzy się we wszystko i wszystkim. Historia Jasia i jego przyjaciół pozwoliła zastanowić się nad tym, co uczują ludzie, których nie darzymy szacunkiem. Nie należy żywić niechęci dla osób odmiennej grupy etnicznej czy innego pochodzenia. Przedstawienie było ciekawe i wprawiło nas w dobry humor. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w ,,Piekarni Pod Telegrafem". W końcu mieliśmy Tłusty Czwartek, więc zjedzenie pączka było wręcz obowiązkiem.

Uważam, że wycieczka była udana. Był to przedsmak zbliżających się ferii zimowych. Każdy wrócił do szkoły szczęśliwy i zadowolony.

Kacper Polit kl. V