Imieniny: Irydy, Tamary

"Śniadanie Daje Moc", czyli o tym, jak było smacznie, zdrowo i bardzo kolorowo w kl. I-III

W Szkole Podstawowej  im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie,  tak jak w wielu szkołach Polski, co roku 8 listopada obchodziliśmy dzień pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. Tego dnia we wszystkich klasach I-III było smacznie, zdrowo i bardzo kolorowo. Dzieci, z pomocą rodziców i nauczycieli: Anny Tyban, Beaty Jakuły i Zofii Rutkowskiej, poprzez zabawę miały okazję zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, zaś wykonanie i degustacja potraw sprawiła wszystkim wiele radości.

Podczas przygotowywania śniadania dzieci  wykazały się samodzielnością, zaradnością  i znajomością zasad zdrowego odżywiania, a  rodzice  - fantazją i pomysłowością w wykonaniu  dodatkowych elementów dekoracyjnych śniadaniowego stołu. Kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki, gruszkowe jeże, pomidorowe biedronki zachęcały swoim wyglądem do śniadaniowej przygody nie tylko dzieci, ale również zaproszonych gości.

Uczniowie klas I-III do śniadania przygotowywali się od kilku tygodni. Poznali przygody bohaterów akcji śniadaniowej misji. Razem z nieziemskim Wszystkojadkiem  odkrywali dwanaście zasad zdrowego odżywiania:

(1) Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

(2) Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

(3) Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

(4) Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

(5) Jedz o stałych porach i nie śpiesz się.

(6) Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

(7) Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

(8) Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.

(9) Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

(10) Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

(11) Dobrą wodą gaś pragnienie.

(12) Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Uczniowie już wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki. Lepiej się koncentrują podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc” powstał podczas Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celami programu są: zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia, edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.