Gminna Wieczornica Patriotyczna w Kleczanowie

W dniu 9 listopada 2016 r. w Kościele pw. św. Katarzyny i św. Stanisława w Kleczanowie odbyły się obchody Święta Niepodległości połączone  z przekazaniem sztandaru Koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Ziemi Sandomierskiej - Szkole Podstawowej w Kleczanowie.

Patriotyczne święto z udziałem mieszkańców i wielu gości poprzedziły: oddanie hołdu i złożenie wiązanek w miejscach pamięci narodowej w kleczanowskim lesie i przy budynku szkoły. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli niezwykłe przedstawienie „Ojczyzna to my”. Za scenerię wieczornicy posłużyły zabytkowe wnętrza XVII –wiecznego kościoła. Ideą przyświecającą autorom przedsięwzięcia było zaangażowanie wielu pokoleń podczas patriotycznego spotkania. W półmroku ,w leśnej scenografii i przy ognisku wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej z Kleczanowa, zespół wokalny z Zespołu Szkół w Obrazowie oraz zaproszeni goście i przedstawiciele różnych instytucji. Przy muzycznym akompaniamencie i multimedialnej prezentacji występujący przygotowali recytacje o naszej Ojczyźnie, przywołujące wydarzenia i bohaterów z okresu zaborów, I i II wojny światowej. Oprócz uczniów i harcerzy w rolach głównych wystąpili: wójt gminy Obrazów – Krzysztof Tworek, radna Ewa Krzemińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kleczanowie – Ewa Biernacka, przedstawiciele nauczycieli (Damian Jędrycha, Zygmunt Ziomek, Paweł Jakóbczak), Rady Rodziców (Dorota Kozioł) i OSP w Kleczanowie (Katarzyna Okupińska - Dobek). Artyści wspólnie ze zgromadzoną na wieczornicy publicznością zaśpiewali kilka piosenek żołnierskich oraz obejrzeli animowaną historię Polski.  Szczególnie doniosłą chwilą w czasie spotkania było uroczyste przejęcie sztandaru od Koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Ziemi Sandomierskiej przez Szkołę Podstawową w Kleczanowie. Dzięki inicjatywie śp. Zofii Kołacz – prezesa Koła Batalionów Chłopskich, szkoła otrzymała ten niezwykły dar w podziękowaniu za długoletnią współpracę z kombatantami Ziemi Sandomierskiej.  Sztandar przekazali kombatanci – Leon Socha i Marian Górski wraz z Heleną Kurowską na ręce Dyrektora Szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców (Adam Legwant) i Samorządu Uczniowskiego (Marcelina Niezgoda). Złożono uroczyste ślubowanie.  Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkoły podziękowała wszystkim członkom Koła za wieloletnią obecność na uroczystościach patriotycznych, za niezwykłe spotkania na lekcjach historii z uczniami i nauczycielami, za każde dobre słowo i wsparcie w krzewieniu ducha patriotyzmu wśród młodzieży. Podkreśliła, iż szczególnie dziś szkoła jest dumna z imienia patrona, jakim  są Bataliony Chłopskie. Za udział w wieczornicy wszystkim zgromadzonym podziękowali również wójt i radna. Po uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez ks. proboszcza Andrzeja Szymańskiego,  zebrani przemaszerowali z lampionami na cmentarz parafialny w Kleczanowie, gdzie oddali hołd, zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej.

Bardzo cieszy fakt, że w czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kleczanowie spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń oraz grup i organizacji funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz gminy Obrazów: wójt Krzysztof Tworek, sekretarz Pelagia Kotowska, przewodnicząca Rady Gminy Teresa Szczudło, radni – Anna Staniszewska, Adam Smardz, Ewa Krzemińska, Katarzyna Modras, Marian Cichoń, Jan Orawiec, Anna Smardz, Fabian Stasiak. W wieczornicy wzięli udział  także: radny powiatu sandomierskiego – Marcin Piwnik, były prezes świętokrzyskiego ZMW – Jacek Kominek, sołtys wsi Kleczanów- Adam Wójcik, przedstawiciele OSP w Kleczanowie na czele ze Stanisławem Dobkiem i Zygmuntem Leszczyńskim, Koło Gospodyń Wiejskich z Heleną Kurowską, doktor Jan Curyło,  Komendant Gminnej Ochotniczej Straży  Pożarnej  w Obrazowie - Marek Cieciura, kombatanci, harcerze, uczniowie i ich rodzice, dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy ze szkół z Kleczanowa i Obrazowa. Swoje poczty sztandarowe wystawili OSP oraz szkoły z Kleczanowa i Obrazowa. Wieczornicę zakończyły rozmowy prowadzone przy poczęstunku przygotowanym dla gości przez kleczanowskich strażaków. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Przedsięwzięcie przygotowała Ewa Krzemińska z pomocą nauczycieli: Damiana Jędrychy i Anny Małkiewicz. Klimatyczną scenografię wykonały Anna Tyban i Anna Cencek. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły udało się przygotować uroczystość z niepowtarzalnym nastrojem. Frekwencja i zebrane opinie pozwalają stwierdzić, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Wieczornica była też okazją do przekonania się, że nasza młodzież potrafi w sposób dojrzały odnieść się do historii Państwa polskiego i okazać szacunek narodowym bohaterom czasów wojny.