Objazdowe Muzeum Archeologiczne w naszej szkole

W dn. 21.10.2016 r. naszą szkołę odwiedziło „Objazdowe Muzeum Archeologiczne”. To projekt mający na celu ułatwienie dostępu do kultury osobom z małych miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego. Lekcję pokazową i warsztaty dla wszystkich uczniów szkoły i przedszkola poprowadzili Mariya Avramova, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dariusz Szczygielski, nauczyciel historii z sandomierskiego I LO Collegium Gostomianum.

Na wstępie, Pan Dariusz krótko zarysował historię Kleczanowa. Nastepnie Pani Mariya opowiedziała zebranym o badaniach archeologicznych, pracy archeologa oraz co zrobić w przypadku znalezienia zabytku archeologicznego. Nastepnie prowadząca zajęcia zabrala uczniów w podróż w czasie od najdawniejszych dziejów ziemi sandomierskiej. Nie zabrakło informacji o badaniach wykopaliskowych prowadzonych w Kleczanowie czy Święcicy oraz najwazniejszych zbaytkach archeologicznych (w tym badanym pogańskim cmentarzysku kurhanowym pochodzącym z VIII-IX w.)

Zostały przeprowadzone warsztaty dla wszystkich uczniów. Moża było obejrzeć rekonstrukcje archeologiczne, odszukać skarby podczas "małych wykopalisk archeologicznych", lepić naczynia z gliny, tworzyć biżuterię z kolorowej modeliny. Dla twórców najładniejszych prac przewidziano nagrody. Na sam koniec odbyły się małe warsztaty krzemieniarskie, w czasie których uczniowie mogli zobaczyć jak powstaje ogień!

Wszystkie klasy uczestniczące w zajęciach otrzymały nieodpłatnie przygotowane przez Muzeum materiały promocyjne: broszury informacyjne o projekcie, ulotki etc. Klasowa oraz szkolna biblioteka wzbogaciła się o egzemplarze katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, ktorego wydanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto szkoła otrzymała „Podręcznik archeologii dla najmłodszych”, autorstwa Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Na koniec pracowitego dnia z archeologią dla wszystkich uczestników zajęć przygotowano słodki poczęstunek.

Organizatorzy podziękowali wszystkim za wspaniale spędzony dzień z archeologią i zaprosili do sandomierskiego Muzeum Okręgowego na Zamku!