Lekcja przyrody i tajniki sztuki filmowej na wycieczce szkolnej

W dn. 20.10.2016 r. uczniowie z kl. IV-VI wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę szkolną. Wyjazd rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego na Zamku Tarnowskich na Dzikowie w Tarnobrzegu, a zakończyli lekcją multimedialną "Magia kina- tajniki sztuki filmowej" i filmem "Tomek i Huck" w Domu Katolickim w Sandomierzu. Wycieczka okazała się dobrym pomysłem na wzbogacenie wiedzy w zakresie edukacji ekologicznej i medialnej. Tego dnia na uczniów czekało wiele atrakcji i wrażeń.

O godz. 8.45 uczniowie pod opieką nauczycieli: M. Bilskiej, A. Chmielewskiej, P. Jakóbczaka i D. Jędrychy wybrali się do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 - Tarnobrzeska Dolina Wisły. Jest to swego rodzaju muzeum przyrodnicze, traktujące o rzece Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w jej dolinie. Przewodnik ciekawie opowiadał i prezentował ekspozycje. Dzieci z zainteresowaniem oglądały, m. in. terraria z żywymi jaszczurkami i zaskrońcami, wielkie 1000-litrowe akwarium z żywymi rybami i skorupiakami wiślanymi, przestrzenną dioramę obrazującą piaszczysty brzeg Wisły z modelami zwierząt i roślin, tablice interaktywne prezentujące odgłosy ptaków i zwierząt, okazy minerałów i inne eksponaty, związane ze środowiskiem naturalnym. Na zakończenie lekcji muzealnej wszyscy obejrzeli w sali audiowizualnej film przyrodniczy poświęcony leśnym gatunkom zwierząt występujących w Polsce. Dzieci również otrzymały ulotki i broszury o tematyce ekologicznej. Po wizycie w Centrum wycieczka udała się na posiłek w Mc Donaldzie, by następnie podążyć do Domu Katolickiego w Sandomierzu. Tutaj dzieci uczestniczyły w multimedialnej lekcji w ramach ogólnopolskiego programu Edukacji Filmowej "Lekcja w kinie" organizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej. W czasie zajęć uczniowie poznali najważniejsze etapy tworzenia filmu.  Z wielkim zapałem odkrywali, które z kultowych scen filmowych były improwizowane. Poznali kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów. Lekcja "Magia kina -tajniki sztuki filmowej" prowadzona była przez zawodową aktorkę, a prezentacja ciekawych, atrakcyjnych przykładów filmowych pomogła uczniom zrozumieć omawiane treści. Na koniec obejrzeli film o przyjaźni dwóch słynnych bohaterów powieści Marka Twaina "Tomek i Huck". Po seansie filmowym wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.