Jak uczciliśmy Światowy Dzień Zwierząt ?

4 października 2016 r. uczniowie ze szkoły w Kleczanowie włączyli się w ciekawy sposób w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Na świecie pomysł na  święto zwierząt  narodził się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku.

W roku 1931 we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.

Właśnie z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas V i VI przygotowali informacje na temat wybranych zwierząt pod kierunkiem nauczyciela przyrody i zarazem opiekuna szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Zebrane wiadomości wykorzystaliśmy do stworzenia oryginalnej gazetki, na której pojawiły się również zawieszone na sznurkach pluszaki- reprezentanci opisanych przez dzieci przedstawicieli świata fauny. Gazetka wyeksponowana na dolnym korytarzu cieszyła się zainteresowaniem nie tylko milusińskich z najmłodszych klas. Warto też dodać, że na co dzień nasi uczniowie troszczą się o królika i hodowlę patyczaków, które od kilku lat mieszkają w pracowni przyrodniczej.