Wakacje w Kleczanowie

Już po raz szósty, od 25 lipca do 5 sierpnia 2016r.,  w Szkole Podstawowej w Kleczanowie zostały zorganizowane półkolonie letnie przez Związek Młodzieży Wiejskiej we współpracy ze szkołą w Kleczanowie.  W półkoloniach wzięło udział 43 dzieci. Zajęcia odbywały się od godziny 900 do godziny 1500.

Na półkoloniach dzieci miały możliwość bezpiecznie, a zarazem aktywnie spędzać wakacyjny czas pod opieką profesjonalnej kadry. Kierownikiem była J. Szostak, a wychowawcami:  E.  Krzemińska, A.  Tyban i Z. Rutkowska. Były organizowane zajęcia sportowe, gry i zabawy ruchowe, słowne, podwórkowe, stolikowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, które dawały możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz spędzania czasu w grupie rówieśniczej. Również organizowane były drużynowe zawody sportowe, a także gry terenowe.  Wiele radości przyniósł dzieciom chrzest i pasowanie na półkolonistę.

Udało nam się też zorganizować 3 wycieczki krajoznawczo – turystyczne.

1)    Wycieczka do Ćmielowa i Ostrowca św.

- zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany

- warsztaty „RÓŻA” – wyk. róży z masy porcelanowej

- sens filmowy „Epoka Lodowcowa 2”w kinie w Ostrowcu św.

2)    Wycieczka do Zamościa

- spacer po zamojskiej Starówce

- multimedialna wystawa w Muzeum Zamojskich

- zwiedzanie zoo

- zwiedzanie Krasnobrodu

- spacer szlakiem – Szumy

- zwiedzanie Zwierzyńca

- Kościół na wodzie

3)    Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Trzcianek

- Rejs statkiem z Kazimierza Dolnego do Janowca

- Zajęcia z animatorami w „Magicznych Ogrodach”

- Zabawy w „Magicznych Ogrodach

Bardzo ważnym zagadnieniem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Dlatego też zorganizowaliśmy ZAJĘCIA dot.  BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA. Półkolonie rozpoczęły sie od omówienia regulaminu obowiązującego w czasie trwania turnusu, a także zasad bhp w czasie półkolonii.

W czasie półkolonii odbyło sie spotkanie z pielęgniarką higieny szkolnej na temat  “Zdrowy styl życia, walka z otyłością ”. Zabawy, zagadki, quizy. Tego dnia  dzieci w grupach przygotowywały smaczne i zdrowe sałatki i surówki owocowo – warzywne.

Także propagowano przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznych zabaw nad wodą oraz na placu zabaw – spotkanie z funkcjonariuszem Policji. Zastęp Straży Pożarnej przybliżył dzieciom pracę strażaka, sprzęt ratowniczo – gaśniczy, a także dzieci wzięły udział w pokazie i nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przed każdym wyjściem w teren i wyjazdem na wycieczkę były omawiane zasady bhp obowiązujące w czasie tych działań.

Również miało miejsce spotkanie z pracownikami SANEPID-u dot. Zdrowych i bezpiecznych wakacji, higieny życia codziennego.  Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki dot. Bezpieczeństwa.

Półkolonie zakończyły się wyborem miss i mistera półkolonii oraz najsympatyczniejszego półkolonisty.

Według opinii rodziców, dzieci i środowiska półkolonie były udaną i atrakcyjną formą letniego wypoczynku, szczególnie dla dzieci, które w czasie wakacji pozostawały w swoim miejscu zamieszkania. Jednoczenie realizowana forma wypoczynku dawała możliwość zapewnienia opieki i  bezpieczeństwa dzieciom w czasie nasilenia prac polowych i sadowniczych.

Półkolonie były bardzo udane, wszystkie założone cele zostały zrealizowane.