Praca zespołowa na zajęciach doradztwa zawodowego

We wtorek, 15 czerwca 2021 r. uczniowie klas siódmych na zajęciach doradztwa zawodowego z p. Agnieszką praktycznie ćwiczyli bardzo ważne w dzisiejszym świecie umiejętności pracy w grupie, współdziałania i zarządzania czasem. Doskonale sobie poradzili z różnorodnymi zadaniami typu: ułożenie czterowersowego wiersza o szkole, wyszukiwania informacji w internecie na określony temat, wypisania 10 wspólnych rzeczy, które łączą wszystkie osoby z zespołu, wspólnego robienia przysiadów, wymyślenia niestandardowych sposobów wykorzystania spinacza czy nagrania filmiku z komentarzem o działaniu innej grupy. Największym problemem było zmieszczenie się w wyznaczonym czasie- dlatego został on wydłużony. Była współpraca, śmiech i mile spędzony czas.

Kompetencje miękkie to zbiór umiejętności człowieka pozyskiwanych w czasie edukacji, a następnie uzupełnionych cechami psychofizycznymi oraz osobowościowymi. Umożliwiają one efektywne działanie i osiągnięcie wysokich rezultatów pracy. Do tego rodzaju kompetencji wlicza się kompetencje personalne i społeczne. Jako najistotniejsze kompetencje personalne wyróżnia się otwartość, optymizm, samoakceptację, kreatywność oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Do kompetencji społecznych należy natomiast umiejętność współpracy, komunikatywność oraz kultura osobista. Przeciwieństwem kompetencji miękkich są kompetencje twarde, przez które rozumie się określone kwalifikacje i predyspozycje, wymagane do pracy w konkretnym zawodzie.

(ACh)

Foto: ACh