Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Polsko-słowacka eskapada

Już po raz piąty odbył się w Szkole Podstawowej w Kleczanowie  Konkurs Wiedzy o Ruchu Ludowym i działalności Batalionów Chłopskich.  Dzięki wsparciu finansowemu pomysłodawcy konkursu dziewięcioro laureatów z kl. IV –VI mogło uczestniczyć w dwudniowej wycieczce po Polsce i Słowacji. W dniach 7-8 kwietnia 2016 r. uczniowie wraz z Dyrektorem Szkoły Ewą Biernacką, nauczycielami –Zofią Rutkowską i Damianem Jędrychą, kilkuosobową grupą członków OSP w Kleczanowie, przedstawicielkami KGW , doktorem Janem Curyło i głównym sponsorem wyjazdu Stanisławem Dobkiem pojechali w urokliwe miejsca ziemi tarnowskiej i Beskidu Sądeckiego, a następnie zwiedzali atrakcje  po słowackiej stronie.

Podróż rozpoczęła wizyta na magnackim zamku w Dębnie z XV w.  Następnie wielu wrażeń zwiedzającym dostarczyło odkrywanie zakątków Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, połączone z grą terenową. Dzieci jak i dorośli chętnie brali udział w przygotowanych przez przewodnika konkursach. Kolejnym przystankiem podczas eskapady była zabytkowa synagoga we wsi Bobowa z  pieczołowicie odrestaurowanym ołtarzem. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii społeczności żydowskiej na tutejszych ziemiach. Pierwszy dzień wycieczki zakończył przyjazd do Krynicy-Zdrój, gdzie po obiadokolacji i zakwaterowaniu w Domu Turysty PTTK, wszyscy udali się na spacer po uzdrowisku, by m. in. zakosztować wód mineralnych w nowoczesnej Pijalni. Drugiego dnia tuż po śniadaniu  uczestnicy wyjazdu wyruszyli z przewodnikiem na Słowację. Najpierw zwiedzano uzdrowisko Bardejovskie Kupele. Miejsce to może poszczycić się  wizytami  wielu sławnych osobistości, gościli tu, np. car Aleksander I, żona króla Jana III Sobieskiego – Maria Kazimiera czy cesarzowa Elżbieta, zwana Sissi.  Tego dnia głównym celem wyprawy było wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowe miasto Bardejów z Kościołem św. Idziego, ratuszem, barbakanem i murami obronnymi. Udało się zobaczyć też Muzeum Ikon.  Przed wieczorem wycieczka wróciła do Krynicy, a po obiadokolacji wszyscy w dobrych humorach wyruszyli w drogę powrotną do Kleczanowa.

Wielkie podziękowania dla Pana Stanisława Dobka za kolejny fantastyczny wyjazd składają wszyscy uczestnicy wycieczki, a zwłaszcza laureaci konkursu: Dawid  i Bartosz Uba z kl. IV, Dominika Kozioł, Karol Godowski i Kacper Legwant z kl. V, a także szóstoklasiści: Zofia Niewiadomska, Sandra Pawłowska, Adrian Rybak i Piotr Orawiec.