Niebieski tydzień z okazji Dnia Praw Dziecka

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku 20 listopada przypada wyjątkowa -  30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Finał akcji w Kleczanowie poprzedziło rozdzielenie zadań dla wszystkich uczniów i nauczycieli przez koordynatora projektu D. Jędrychę z pomocą A. Chmielewskiej. Na lekcjach wychowawczych w kl. II (J. Szostak), IV (D. Jędrycha), VI b (A. Małkiewicz), VII i VIII (A. Chmielewska) przeprowadzono zajęcia o prawach dziecka, przygotowano tematyczne gazetki na świetlicy i korytarzu szkolnym (D. Jędrycha, A. Chmielewska, A. Małkiewicz), w najstarszych klasach odbył się „Turniej Kahoot” z zadaniami on-line (A. Stec), klasa II wykonała prace na konkurs plastyczny „Moje prawa i obowiązki w domu i szkole” (B. Jakuła, Z. Rutkowska). W działania na rzecz projektu włączyły się też aktywnie dzieci z Akademii Przedszkolaka (J. Niezgoda, A. Zybała).

Apel podsumowujący działania w placówce odbył się 21 listopada 2019 r. (E. Biernacka, D. Jędrycha). Od samego rana uczniowie świętowali ubrani w niebieskie stroje (kolor symbolizujący UNICEF) z niebieskimi serduszkami wymalowanymi na twarzach (M. Bilska) i balonami w rękach (A. Małkiewicz). Na górnym korytarzu pojawiła się dekoracja w postaci wielkiego serca zrobionego z niebieskich odcisków rąk dzieci (A. Tyban).  Uczestnicy apelu obejrzeli prezentację multimedialną o swoich prawach (D. Jędrycha), klasa II zaśpiewała piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są” (J. Szostak), a kl. IV – „Piosenkę o prawach dzieci” (A. Tyban). Podczas spotkania wychowawcy ze swoimi uczniami zrobili pamiątkowe zdjęcia z hasłem tegorocznych obchodów: # dla każdego dziecka, dzieciństwo” (A. Małkiewicz). Tego dnia na sali gimnastycznej odbył się także „Niebieski turniej tańca”, czyli wykonanie układu choreograficznego przez wszystkich uczniów szkoły (Z. Ziomek). Zrobiono też pamiątkowe zdjęcie tancerzy ustawionych w kształcie wielkiego serca. Świętowanie zwieńczyła prelekcja o prawach dzieci dla wszystkich rodziców (J. Szostak, J. Kos), przygotowana na półroczną wywiadówkę i przeprowadzona przez J. Szostak. Z całości projektu zebrano ciekawy materiał fotograficzny i filmowy.

W ramach akcji UNICEF podjęliśmy współpracę z mediami, opublikowaliśmy efekty naszych działań w serwisie „Echa dnia” i czasopiśmie „Echo naszej gminy”.

Link do relacji z wydarzenia na stronie internetowej echodnia.eu poniżej:

D. Jędrycha

Foto: AT, DJ, AM, ACh, AS, JSz,JN