Gminna Wieczornica Patriotyczna w Kleczanowie

W niedzielę, 10 listopada 2019 r. w Kościele św. Katarzyny i św. Stanisława w Kleczanowie odbyły się gminne uroczystości z okazji Dnia Niepodległości.  Była to niezwykła okazja do kształtowania postaw patriotycznych mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz do wspólnego, radosnego świętowania.

Patriotyczne wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski tuż przed Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Szymańskiego i ks. prał. dr Waldemara Gałązkę. Następnie licznie przybyli goście oddali hołd poległym, składając kwiaty i znicze. Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyła nastrojowa Wieczornica Patriotyczna „Polska to My” w wykonaniu uczniów (i harcerzy) z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie. Część artystyczna, przygotowana przez Ewę Krzemińską z pomocą nauczycieli: Anny Małkiewicz, Damiana Jędrychy oraz scenografów: Anny i Justyny Tyban, Anny Cencek, wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Mali aktorzy w formie dramy przedstawili sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Ukazano też losy Polski w czasie II wojny światowej i waleczność powstańców warszawskich. Wyśpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne, chwytające za serce, pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy obecnie w wolnej Polsce.

Organizatorzy wieczornicy na czele z Dyrektorem Szkoły w Kleczanowie Ewą Biernacką serdecznie dziękują za udział w uroczystości pocztom sztandarowym ze szkół podstawowych w Bilczy, Obrazowie i Kleczanowie, licznie przybyłym druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Obrazów pod komendą Marka Cieciury oraz wszystkim , którzy przybyli na tę podniosłą uroczystość.  Obchody swoją obecnością zaszczycili m. in. Marek Kwitek –poseł na Sejm, Krzysztof Tworek – wójt gminy Obrazów, Teresa Szczudło – przewodnicząca Rady Gminy Obrazów, Pelagia Kotowska – sekretarz gminy Obrazów, radni, dyrektorzy szkół z gminy Obrazów, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy w Obrazowie, Joanna Legwant – prezes stowarzyszenia „Wspólnie dla Kleczanowa”, delegacje nauczycieli, rodziców i uczniów ze szkół, mieszkańcy gminy.

(AM/DJ)

Foto: Justyna i Anna Tyban