Na finale XVIII Szlachetnej Paczki w Sandomierzu

W weekend 8-9 grudnia  2018 r. odbył się  finał  XVIII edycji Szlachetnej Paczki w Sandomierzu. Kilkadziesiąt rodzin z terenu Sandomierza i okolic otrzymało pomoc materialną, a wśród nich i rodzina związana z naszym środowiskiem szkolnym. W tym roku ponownie jako wolontariusz ogólnopolską akcje wspierała nasza p. pedagog A. Zybała.

Szlachetna Paczka to akcja pomocy rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli bezpośrednie wsparcie, które ma dać wybranym rodzinom motywacje do rozpoczęcia samodzielnego  rozwiązywania swoich  problemów. Pomoc rodzinom odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Najpierw wolontariusze docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, przeprowadzają wywiad i na podstawie opisu historii danej rodziny decydują o włączeniu do projektu. Informacje o rodzinach zawierają m.in. opis ich historii oraz listę potrzeb. Następnie  rodziny trafiają do bazy rodzin na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Kolejnym krokiem jest wybranie rodziny przez Darczyńcę, który uprzednio zapoznaje się z całym materiałem dotyczącym rodziny. W naszym powiecie Darczyńcy stanęli na wysokości zadania obdarowując wszystkie zgłoszone rodziny  pomocą. Paczka objęta była patronatem Burmistrza Miasta Sandomierza Marcina Marca. Łzy wzruszenia oraz wdzięczność tych ludzi była nie do opisania. Wolontariusze też nie kryli swoich emocji. To trzeba przeżyć.... żadne słowa nie są  wstanie opisać reakcji i emocji związanych z tym szczególnym weekendem. Ten weekend jak co roku skłania do refleksji nad życiem, nad tym, że mamy obok siebie ludzi, którym wystarczy okazać odrobinę zrozumienia i pomocy. Drobne gesty w stronę takich ludzi to dobro, które powróci ze zdwojoną siłą.

(AZ)