Dzień Ziemi z EKOpokazem mody

22 kwietnia to Dzień Ziemi, jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Każdego roku odbywa się ono pod określonym hasłem przewodnim. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Planeta vs. Tworzywa sztuczne.
W naszej szkole ta tematyka byłą obecna na wielu zajęciach, odbył się również apel (przygotowany przez p. Agnieszkę), rewelacyjny pokaz mody ekologicznej wykonanej z surowców wtórych (przygotowany przez dzieci z młodszych klas), liczne rozmowy oraz pogadanka na temat ograniczania odpadów oraz postawy zero waste.
Zero Waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,brak odpadów” lub ,,brak marnowania”. Człowiek, który w życiu kieruje się ideą zero waste, stara się nie zanieczyszczać środowiska, zmniejszać swój ślad węglowy oraz generować jak najmniej odpadów. Co ważniejsze, za tą ideą idą działania, które są zgodne z zasadą 5R, czyli: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recykluj (recycle) oraz kompostuj (rot).
Razem możemy mieć znaczący wpływ i stworzyć bardziej zrównoważony świat!
Dlatego musimy dbać o zwiększanie wiedzy na temat aktualnych problemów ekologicznych na świecie.

(ACh)

Filmik: JN