Dzień warsztatów z psychologiem w kl. 4-8

Wtorek, 5 marca 2024 r. w naszej szkole był dniem warsztatów psychologicznych. Rozpoczęła je klasa 4, gdzie celem była integracja grupy klasowej. W tym celu dzieci zagrały w koleżeńskie bingo, następnie wspólnie rysowały przedmioty za pomocą flamastra uwiązanego na sznurkach. Ćwiczyły przy tym skuteczną komunikację i pracę w grupach. Tylko wspólnym wysiłkiem mogły osiągnąć cel. Następnie w grupach ustalały jakie cechy mają wspólne, a czym wyróżniają się od rówieśników. Dowiedziały się przy tym, jak wygląda praca psychologa oraz obaliły mity dotyczące tego zawodu. Następnie klasa 7 i 8 rozważała nad sensem życia i próbowała odpowiedzieć na pytanie, jak go znaleźć lub odzyskać, kiedy już został utracony. Na warsztacie zostały poruszone tematy zawodów przyszłości i roli sztucznej inteligencji w zmianach na rynku pracy. Nastolatkowie chętnie opowiadali o swoich planach na wybór szkoły ponadpodstawowej i wstępnie wybranej ścieżce zawodowej. Klasy 5 i 6 ćwiczyły skuteczną komunikację w grupie. W tym celu każdy z uczniów otrzymał wycinek opowiadania detektywistycznego i wspólnymi siłami próbowali ułożyć historię w logiczną całość, odpowiedzieć co się stało i kto był sprawcą przestępstwa. Poszło im wspaniale. Następnie wspólnie z psychologiem zastanawiali się, czy można by wykonać to zadanie podczas czatu na popularnym komunikatorze internetowym albo podczas wideorozmowy grupowej. Wspólnie doszli do wniosku, że byłoby to bardzo trudne i rozmowa face to face przoduje w skutecznej komunikacji. Na sam koniec klasy 5 i 4 pozwoliły sobie na odrobinę marzeń i uczniowie rysowali swoje mapy marzeń. Ćwiczenie to miało na celu określenie swoich planów i marzeń, zwizualizowanie tego co było do tej pory nieuchwytne i niedopowiedziane. Następnie zastanawiali się, które z nich mogą zrealizować w najbliższej przyszłości i jak to mogą robić. Dowiedzieli się, jak ważne jest działanie w celu realizacji marzeń. Dzieci zabrały mapy do domu, aby powiesić je w widocznym miejscu i ewentualnie uzupełniać je o nowe plany i cele.

(JM)

Foto: JM