Dzieci o problemie marnowania żywności

,,Nie marnuj żywności - szkoda planety" to program realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym promowana jest idea niemarnowania żywności. Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych było narysowanie lub namalowanie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności. Pod koniec listopada 2023 r. chętni uczniowie z naszej szkoły przygotowali prace plastyczne, które zostały wysłane na konkurs, a byli to: Mateusz Chorab (kl. VIII), Kacper Adamczyk (kl. VIII), Katarzyna Roda (kl. VIII),  Emilia Niewiadomska (kl. VIII) i Bartłomiej Kot (kl. V). Opiekunem była pani Agnieszka Chmielewska.

Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem, aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność, gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane. Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania. Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczanie marnowania żywności stały się naturalnym nawykiem.

(ACh)

Foto: ACh