Tolerancja ważna sprawa

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie w dniu 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania  różnorodności kultur na świecie.  To odpowiedź na rosnącą falę nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji, a jej  Artykuł I mówi, że: ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. W Szkole Podstawowej w Kleczanowie również pamiętaliśmy o tym dniu. Stworzyliśmy serduszkowe drzewo, na którym dzieci mogły wyrazić co rozumieją przez słowo tolerancja, jakie są, co lubią robić. Pokazało to dzieciom, że wszyscy jesteśmy różni, ale dalej równi. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób oraz okazją do pogłębienia wiedzy na temat tolerancji. Głęboko wierzymy, że takie inicjatywy pomogą otworzyć nasze serca i zachęcą do spojrzenia na innych z wyrozumiałością. Szkolną akcję przeprowadziły panie: Marta, Agnieszka O. i Anna T.

(MW)

Foto: MW, AO, JN, DJ