Korelacja międzyprzedmiotowa na j. polskim w kl. 4

Korelacja w nauczaniu to łączenie ze sobą treści należących do różnych przedmiotów nauczania. Polega na merytorycznym wiązaniu treści z różnych lekcji dla ukazania zagadnienia, zjawiska, problemu w szerszy sposób. Taka korelacja rozbudza i rozwija myślenie naukowe, pozwala zrozumieć, na czym polega wielorakie, teoretyczne i praktyczne stosowanie wiedzy. Tę kompetencję warto i należy wykorzystywać w procesie kształcenia. Jedną z okazji do korelacji przedmiotowej w naszej szkole były zajęcia języka polskiego w kl. 4, w czasie których omawiano lekturę ,,Akademia pana Kleksa". 18 października 2023 r. uczniowie p. Damiana uczestniczyli w lekcji kleksografii. Po przypomnieniu fragmentów książki i filmowej adaptacji lektury dzieci pokazały swoje plastyczne umiejętności. Własnoręcznie wykonane prace z kolorowymi kleksami stały się inspiracją do ich opisania i wymyślania wierszyków, jak to czynili w książce uczniowie pana Kleksa. Taka lekcja sprawiła wszystkim dużo frajdy.

(DJ)

Foto: DJ, MW