Niedziela, 2024-06-02

Imieniny: Erazma, Marianny

Finał Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Obierz kurs na ortografię’’ w kl. 2

Klasa II razem z wychowawcą w roku szkolnym 2022/2023 brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. ,, Obierz kurs na ortografię’’. Celami projektu było : wytworzenie u uczniów nawyku ortograficznego polegającego na bezbłędnym pisaniu, rozbudzenie czujności ortograficznej wśród uczniów oraz wytworzenie u uczniów pamięci wzrokowej i motorycznej wyrazów oraz nawyku samokontroli. Projekt oparty był na zasadzie stopniowania trudności ćwiczeń w pisaniu. Zadania w projekcie oparte były o metodę stacji zadaniowych. Organizacja zadań uwzględniała indywidualne zdolności uczniów oraz poziom opanowania materiału. Każdą aktywność (stację zadaniową) można było dostosować do aktualnie omawianego materiału oraz trudności ortograficznej . W projekcie zrealizowano 3 moduły: etap wprowadzający, utrwalenia oraz sprawdzania. W etapie wprowadzającym dzieci zrealizowały stacje zadaniowe, pt. ,,Domino’’, ,,Klawiatura ortograficzna’’ oraz ,,Chmury ortograficzne’’. Drugi moduł projektu to ,,Obrazki z zadaniami’’ oraz ,,Twister ortograficzny’’. Zadaniami wykonanymi w trzecim module były: ,,Kostka ortograficzna’’, ,,Zakodowane zadania’’ oraz ,,Klamerkowa ortografia’’. Projekt był realizowany przez klasę podczas edukacji polonistycznej. Nauczyciel przeprowadzając z uczniami kolejne zadania skłaniał ich do samokontroli, co było sposobem aktywizowania udziału ucznia w procesie dydaktycznym jak również podstawą rozumienia i trwałości nabytej wiedzy.

(JN)

Foto: JN