Polsko-ukraińska przyjaźń

W czerwcu 2022 r. do klasy VI w szkole w Kleczanowie dołączyła ukraińska koleżanka. Dziewczynka wraz z rodziną zamieszkała w Polsce, podobnie jak wielu Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju przez toczącą się tam wojnę. Sofia do końca ukraińskiego roku szkolnego, czyli do końca maja uczestniczyła w zajęciach zdalnych prowadzonych przez jej nauczycieli. Już jako wolny słuchacz trafiła do naszej szkoły, aby poznać polskie dzieci, polską szkołę i przełamać barierę językową. Szybko się zaaklimatyzowała, nasi uczniowie i nauczyciele serdecznie ją powitali i wkrótce wszyscy mieli wrażenie, że Sofia od dawna jest uczennicą kleczanowskiej placówki. Oprócz różnych zajęć dziewczynka brała udział m. in. w pikniku z okazji Dnia Dziecka, w wycieczce szkolnej wraz z młodszym bratem Matwijem i mamą Inną. Rodzina była nam wdzięczna i dziękowała za okazane serce. My też na koniec roku pamiętaliśmy o tym, aby Sofia wspominała miło czas spędzony w naszej szkole, przekazując jej m.in. dyplom  życzeniami po ukraińsku: ,,Дякую тобі за приємно проведений час в нашій школі, бажаемо тобі щасливих канікул і успіхів в майбутньому. Хай щастить" i podpisami nowych kolegów i koleżanek z Polski.

(DJ)

Foto: DJ, uczniowie