Odkrywaliśmy atrakcje Leśnego Zacisza i osady Kopiec

We wtorek, 14 czerwca 2022 r. uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie wraz z opiekunami: p. D. Jędrychą, p. J. Kos i p. M. Grześkiewicz pojechali na szkolną wycieczkę do Zoo ,,Leśne Zacisze" koło Kielc i osady Kopiec koło Ujazdu. Wśród uczestników wyjazdu znalazła się też rodzina z Ukrainy, która tymczasowo mieszka niedaleko Kleczanowa.  Pierwszym punktem programu była wizyta w zoo, które  mieści się w malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów. Spędzilliśmy tu ponad 4 godziny. Na 15 ha ogrodu zoologicznego mogliśmy podziwiać ponad 90 gatunków zwierząt: te bardziej swojskie jak: konie, kuce, kozy, ptaki gospodarcze, alpaki, osły, owce, po bardziej dzikie: jeżozwierze, skunksy, szopy, bażanty, żurawie, bawoły i egzotyczne: papugi, strusie, zebry, wielbłądy, lwy, antylopy, lamy, kangury, surykatki, żółwie, lemury, małpy i inne. Wrażenie robiły na wszystkich dumnie spacerujące wśród zwiedzających pawie. Ogromna przestrzeń zoo została ładnie zagospodarowana alejkami, obsadzonymi drzewami i krzewami, które stanowią azyl dla mieszkających tu zwierząt. Po skorzystaniu z pysznego grilla dzieci miały możliwość odkryć wiele atrakcji tutejszego placu zabaw. Jeszcze zakup pamiątek i można było wyruszyć autokarem w dalszą drogę, a konkretnie do osady neolitycznej w Kopcu koło Ujazdu (to niespełna pół godziny od Kleczanowa). Tutaj przewodnik opowiedział o historii tego miejsca i oprowadził nas po osadzie, w której zostały odtworzone z ogromną starannością chaty kultury pucharów lejkowatych, obecnej w Europie pomiędzy 3700 a 1900 r. p.n.e. Mogliśmy usłyszeć dużo ciekawostek o życiu dawnych ludów, zamieszkujących te tereny w epoce kamienia. Punktem kulminacyjnym zwiedzania były przygotowane dla dzieci warsztaty z lepienia z gliny, w których wzięły udział dziewczyny. Zaś na chłopaków czekało strzelanie z łuku .... do bobrzego ogona oraz łowienie ryb. Mimo że nie udało się nic złowić, wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli mnóstwo frajdy podczas swoich warsztatów. To co dobre szybko mija. Dlatego też przyszedł w końcu czas pożegnania. Pełni letnich wrażeń wróciliśmy w późnych godzinach popołudniowych do szkoły, gdzie na dzieci czekali już rodzice.

(DJ)

Foto: DJ, JK, MG