,,Nie pal przy mnie, proszę..."

W Szkole Podstawowej w Kleczanowie uczniowie klas I - II wzięli udział w programie ,,Nie pal przy mnie, proszę", adresowanym do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Celem akcji jest promowanie zdrowego stylu życia, ukazanie strat jakie niesie palenie tytoniu, uwrażliwienie na temat biernego palenia oraz promowanie światowej mody na niepalenie, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu oraz promowanie światowej mody na niepalenie.

Program był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:

1) Co to jest zdrowie?

2) Od czego zależy nasze zdrowie?

3) Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4) Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?

5) Nie pal przy mnie, proszę!

Na zajęciach z p. Małgorzatą dzieci poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się na pamięć wiersza pt. „Wierszyk o Wiki”, układali obrazki z elementów oraz rozwiązywali krzyżówkę pt. „Zdrowie”, wzięli udział w happeningu. Ponadto uczniowie oglądali krótkie filmy, mówiące o skutkach biernego palenia i szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Uczniowie chętnie wykonywali polecenia i zadania. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.

Światowy Dzień Rzucania Palenia i Światowy Dzień bez Papierosa przypadają na 31 maja. Podsumowaniem programu było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego uczniów klas I – II.  Jury przyznało pierwsze miejsca Oliwii Zimnickiej i Bartłomiejowi Kwaśniewskiemu, drugie miejsca Gabrielowi Forcowi i Kamilowi Kominkowi oraz  trzecie miejsca  Marii Cieśli i Oliwii Wieczorek. Zwycięzców nagrodzono dyplomami oraz książkami.Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w czwartek, 9 czerwca 2022 r.

(MG)

Foto: MG