Imieniny: Celestyny, Iwony

Pierwszaki o zwyczajach 1. listopada i chryzantemach – kwiatach oznaczających smutek

Na zbiórce zuchowej z p. Małgosią uczniowie z klasy pierwszej poznali zwyczaje związane ze świętami 1. i 2. listopada. Następnie   wykonali z papieru piękne prace plastyczne przedstawiające chryzantemy. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały kwiaty. Powstałe prace są estetyczne i pomysłowe. Cieszą oko na szkolnej gazetce.

Już kilka dni przed Wszystkimi Świętymi ludzie sprzątają groby swoich bliskich, ustawiają znicze, których światło jest symbolem życia wiecznego. Przyjął się u nas również zwyczaj ustawiania na grobach chryzantem. W Polsce są to jesienne kwiaty, symbolizujące smutek i kończące się życie. W Holandii oznaczają radość. W Japonii natomiast to uzupełnienie menu - smaży się je, marynuje, gotuje i dodaje do herbaty.

(MG)

Foto: MG