Wirtualne obchody Dnia Matematyki i Dnia Liczby Pi

W dniach 14 - 15 marca 2021 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły brali udział w przeróżnych zabawach i wyzwaniach, które przygotowała wirtualnie dla nich pani matematyk.  Dzieci nakręciły filmiki, w których mierzą długość rzutu przedmiotem, długość skoku, pola płytek na ścianie, szyb w drzwiach itp. Następnie przeliczały swoje wyniki w różnych jednostkach. Niektórzy sporządzili w formie plakatu ciekawostki lub rymowanki związane z liczbą pi. W czasie lekcji online z panią Moniką uczniowie przeprowadzili doświadczenie z przeróżnymi okrągłymi przedmiotami. Dzieci odrysowywały brzegi talerzy, monet, zakrętek i ich obwody zmierzone nitką i linijką, dzieliły przez ich średnicę otrzymując w ten sposób różne przybliżenia liczby pi. Uczniowie wykorzystali także w doświadczeniu butelki, które obwiązywali nitką i dalej postepowali jak wyżej. W ramach rozrywki tego dnia odbyła się zdalna projekcja filmu "Ludolfina tajemnicza liczba pi". Dla chętnych przygotowane zostały karty pracy do wykonania w wolnym czasie: sudoku, zakładki do książek z przeliczonymi jednostkami, pi - graf (łączenie kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi na okręgu), pi-sane wierszem (wiersz, w którym liczba liter kolejnych słów ma odpowiadać kolejnym cyfrom liczby pi), doświadczenie z rozrzucaniem 80 wykałaczek między dwiema narysowanymi liniami.

(MB)

Foto i filmiki: uczniowie, rodziny uczniów