Choinkę ubieramy, zatem święta zaczynamy

Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii. Tradycyjnie ubieramy choinkę tuż przed wigilią i przystrajamy różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, po proste cukierki i pierniczki.To pod bożonarodzeniowym drzewkiem umieszczamy prezenty dla naszych najbliższych. Chętni uczniowie ze szkoły i przedszkolaki z akademii w Kleczanowie wzięli udział w świątecznym wyzwaniu #choinkę ubieramy, zatem święta zaczynamy i pochwalili się zdjęciami z przystrojonymi w swoich domach choinkami.

A czy wiecie, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie?

Zwyczaj dekorowania drzewka początkowo traktowany był przez kościół jako pogański i mocno krytykowany. Zyskiwał jednak coraz więcej zwolenników w wielu krajach.W Europie tradycję tę zapoczątkowali Niemcy, dominował tam protestantyzm, a głównym zwolennikiem choinki na święta był Marcin Luter. Następnie tradycja objęła m.in. Francję i Anglię. Do Polski zwyczaj ten przywędrował wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem, dzięki stacjonującym na naszych terenach żołnierzom oraz urzędnikom. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym – głównie w rejonach Polski południowej i centralnej.

Wcześniej ubierano choinkę obowiązkowo w wigilię, obecnie większość z nas robi to dużo wcześniej. Chodzi oczywiście o tradycję w Polsce, bo na przykład we Włoszech choinkę ubiera się już 8 grudnia ze względu na święto Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

(DJ)

Foto: rodziny uczniów