Niezwykła lekcja historii z partyzantem AK na sandomierskim Zamku

Od wielu lat patronem szkoły w Kleczanowie są Bataliony Chłopskie. Dlatego też starsi uczniowie wraz z nauczycielami otrzymali zaproszenie na patriotyczną lekcję z udziałem żołnierza Armii Krajowej - świadka czasów wojny. W dn. 22 września 2016 r. uczniowie z kl. V-VI pod opieką Dyrektora Szkoły E. Biernackiej i nauczycieli: Z. Rutkowskiej, D. Jędrychy i P. Jakóbczaka pojechali na Zamek Królewski w Sandomierzu. O godz. 11.30 uczestniczyli w  spotkaniu z  kpt. Jerzym Widejkiem ps. “Jureczek” – najmłodszym partyzantem Wileńskiej AK III Brygady ,,Szczerbca".

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie sztandaru AK i uroczyste odśpiewanie  hymnu Polski. Następnie najmłodszy partyzant 3. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej opowiedział swoją historię. Wstąpił on do partyzantki jako 11-letni chłopiec. Jego ojciec zginął w 1939 r., a matka trzy lata później. Przypomniał w apelu poległych nazwiska żołnierzy, którzy wraz z nim walczyli o wolność Ojczyzny. Zgromadzeni wraz z kapelanem wojskowym oddali cześć zasłużonym dla Polski. W swoim wystąpieniu p. Widejko wielokrotnie nawiązywał do historycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, mówił o partyzanckim losie. Przypomniał słowa przysięgi wstępujących w szeregii AK Zaprezentował również napisaną przez siebie książkę. Mimo sędziwego wieku stara się do dziś  aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z Polakami, także poza granicami kraju, m. in. na Litwie, Łotwie, Ukrainie i we Francji.

Na koniec życzył przede wszystkim młodym, zgromadzonym na sali zamkowej w Sandomierzu, by byli pociechą dla swojej Ojczyzny i dla rodziców.