Dekalog Twórczego Nauczyciela i Wychowawcy

obrazek

1. Bądź konsekwentny! Po przedstawieniu  swych wymagań i oczekiwań  pamiętaj o ich egzekwowaniu.

2. Staraj się zaangażować rodziców w życie klasy! Wspólne imprezy: UCZNIOWIE-RODZICE-WYCHOWAWCA/NAUCZYCIEL pozytywnie wpłyną na rozwój dzieci i pozwolą uniknąć wielu problemów.

3. Nieustannie rozwijaj wiedzę i umiejętności dydaktyczne oraz wychowawcze! Wszystko wokół Ciebie ulega zmianom, więc podążaj za nowym. Bądź otwarty na ciekawe rozwiązania i nowości.

4. Nie czuj się osamotniony! Działasz wraz z całym zespołem nauczycielskim, współpracujesz ze specjalistami i rodzicami dziecka.

5.Organizuj w miarę możliwości różne zajęcia pozalekcyjne i wycieczki! Spędzaj więcej czasu z wychowankami, łatwiej zdiagnozujesz zespół i jednostkę. Nie bądź wyłącznie belfrem, baw się razem z uczniami.

6. Dbaj o profesjonalizm w kontaktach z rodzicami uczniów! Naucz się słuchać, a sugestie rodziców  uwzględnij w swoich działaniach dydaktycznych i wychowawczych.

7. W sytuacjach wyjątkowych i trudnych bądź otwarty na wywiady środowiskowe! Dzięki nim poznasz i dom ucznia, rozjaśnisz swój obraz dotyczący dziecka i rodziny.

8. Stosuj zdrową zasadę kierowców: zaufania! Powinieneś dawać wiarę słowom swoich podopiecznych, lecz nigdy nie wierz bezgranicznie. Jeśli zaś przekonałeś się, że komuś nie można ufać, sprawdź po raz kolejny - może się zmieniło.

9. Pamiętaj o zasadzie złotego środka! Jest to tym istotniejsza reguła postępowania, że Ty jako nauczyciel/wychowawca możesz poznać tyle prawd jednego zdarzenia, ilu masz uczniów/wychowanków.

10. Twoja praca dydaktyczna i wychowawcza jest bezcenna! Jej efekty staną się w pełni widoczne w przyszłości, gdy obecni wychowankowie staną się wartościowymi dorosłymi ludźmi.

praca nauczyciela

(oprac. DJ)