Jak uczyć się skuteczniej?- 10 sposobów na skuteczne uczenie się

obrazekMOTYWACJA- jest jednym z głównych warunków powodzenia w nauce.

Należy zadać sobie pytanie: PO CO SIĘ UCZYĆ?

UCZĘ SIĘ, BO CHCĘ:

- dużo wiedzieć i umieć,

- być dobrym uczniem,

- dostać się na studia,

- wiele osiągnąć w życiu.

UCZĘ SIĘ, BO MOGĘ:

- lepiej wykorzystać mózg,

- uruchomić ukryte rezerwy,

- pozbyć się blokad,

- znaleźć się wśród najlepszych,

- odnieść sukces.

UCZĘ SIĘ, BO POTRAFIĘ:

- słuchać z uwagą,

- aktywnie czytać,

- notować,

- zapamiętywać,

- zdawać egzaminy.

Im więcej będziesz się uczyć, tym łatwiej będziesz przyswajać sobie nowe wiadomości.

skuteczna nauka

Pamiętaj o 10 sposobach na skuteczne uczenie się:

1. Bądź systematyczny! Nie ucz się tylko przed klasówką, ale staraj się zaglądać do zeszytu przed każdą lekcją. Wystarczy pół godziny, aby nie narobić sobie zaległości.

2. Zorganizuj sobie jasne, ciche i uporządkowane miejsce pracy! Ucz się w tym samym miejscu i o stałej porze. Pomoże Ci to w zapamiętaniu i przypomnieniu wiadomości.

3. Koncentruj się! Skup się na tym, czego się uczysz, nie oglądaj w tym czasie telewizji, nie słuchaj radia, zamknij drzwi od swojego pokoju i poproś, aby nikt Ci nie przeszkadzał.

4. Rób dobre notatki! Nie przepisuj wszystkiego,ale notuj najbardziej istotne informacje. Używaj skrótów, kolorów, rysuj strzałki, obrazki. To co ważne, pisz drukowanymi literami.

5. Ucz się zagadnieniami! Przeczytaj tekst. Wynotuj z niego kilka najważniejszych punktów i ucz się ich po kolei. Dzięki temu Twoja wiedza nie będzie chaotyczna.

6. Nie wkuwaj bezmyślnie na pamięć! Zrozum to, czego sie uczysz. Szybciej zapamiętasz, a poza tym nie narobisz sobie wstydu, kiedy ktoś poprosi Cię o wyjaśnienie tematu.

7. Kiedy czujesz się zmęczony, rób sobie przerwę! Chwila relaksu (np. taniec przy ulubionym przeboju) dotleni Twój organizm, a wiedza sama będzie Ci wchodziła do głowy.

8. Bądź uczciwy wobec samego siebie! Ucz się tego, czego nie wiesz, a nie w kółko powtarzaj to, co już dawno umiesz.

9. Korzystaj z różnych źródeł wiedzy! Ucz się nie tylko z podręczników, ale zaglądaj też do Internetu i przeglądaj prasę, czytaj książki popularnonaukowe. Porównuj, uzupełniaj, wyciągaj wnioski.

10. Przed klasówką powtarzaj materiał! Przeczytaj notatki, zadawaj pytania i odpowiadaj na nie własnymi słowami. I nie narzekaj, że masz dosyć szkoły, tylko uśmiechaj się. Pozytywne nastawienie jest kluczem do sukcesu!

Powodzenia :)

(oprac. DJ)