Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 649570
  • Do końca roku: 20 dni
  • Do wakacji: 193 dni
 • Kalendarium

  Poniedziałek, 2023-12-11

  Imieniny: Biny, Damazego

Miejsca pamięci o BCh w powiecie sandomierskim

obrazek      Na obszarze całego terytorium Polski na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstało wiele miejsc pamięci narodowej związanych z działalnością Batalionów Chłopskich, m. in. pomniki, nazwy szkół, tablice pamiątkowe, nazwy ulic. Ślady wojennej działalności oddziałów BCh można też spotkać na terenie powiatu sandomierskiego. Takich miejsc jest tutaj kilkanaście, z czego trzy znajdują się w miejscowości Kleczanów.

       W Sandomierzu znajdują się dwie ulice upamiętniające żołnierzy, jedna nosi nazwę Batalionów Chłopskich, druga Leona Cieśli, który  w 1944 r. zginął w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.

     W Dwikozach znajduje się tablica pamiątkowa wmurowana na budynku Gimnazjum poświęcona dowódcy oddziału partyzanckiego „Lotna” – Janowi Smakowskiemu (pseudonim „Bojko”), zamordowanemu w 1945 r.

     W miejscowości Kleczanów na skraju lasu, przy drodze Sandomierz-Lipnik, wybudowano pomnik upamiętniający 29 rozstrzelanych uczestników ruchu oporu.   24 IV 1988 r. Szkoła Podstawowa w Kleczanowie przyjęła imię Batalionów Chłopskich, rok później utworzono w niej Izbę Pamięci Narodowej, w której znajdują się różne eksponaty z czasów wojny, m.in. odznaczenia, listy, hełmy, mundury, zapiski, elementy uzbrojenia, monety, zdjęcia, itp. Również w kleczanowskiej szkole na ścianie budynku 18 VI 2000 r. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Leonowi Cieśli (pseudonim „Poświst”).

      Pomnik ku czci żołnierzy Batalionów Chłopskich znajduje się także we wsi Konary, w Łoniowie zaś ufundowano pomnik poległym w latach 1939-1945. Również w tej miejscowości na budynku pałacu wmurowano tablicę na pamiątkę udanej akcji partyzanckiej oddziału BCh przeprowadzonej na posterunek żandarmerii niemieckiej 22 X 1943 r. 

     Z kolei w Pielaszowie stoi pomnik poświęcony 68 poległym partyzantom w rejonie wsi Pielaszów i lasu międzygórskiego 30 VII 1944 r. Kolejny pomnik powstał w miejscowości Słupcza, który upamiętnia 2 ofiary egzekucji, powieszone przez niemieckich żandarmów 28 X 1943 r. Poza tym pomnik ku czci poległych żołnierzy BCh i AK został wybudowany we wsi Świątniki.

                                                                                                                                                     (Materiały zebrał i opracował DJ)

      Mapa powiatu sandomierskiego z miejscami pamięci o BCh

obrazek