Tolerancja ważna sprawa

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie w dniu 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania  różnorodności kultur na świecie.  To odpowiedź na rosnącą falę nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji, a jej  Artykuł I mówi, że: ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym dniu. Uczniowie wraz z wychowawcami dyskutowali w klasach o  tolerancji, a klasa VI  włączyła się do akcji, przygotowując gazetkę szkolną i tworząc krzyżówkę pod hasłem – Tolerancja na zajęciach ze szkolnym pedagogiem. W klasie II na lekcji ze swoją wychowawczynią dzieci wykonały plakat tematyczny i ułożyły również krzyżówkę nawiązującą do tego święta. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób oraz okazją do pogłębienia wiedzy na temat tolerancji. Głęboko wierzymy, że takie inicjatywy pomogą otworzyć nasze serca i zachęcą do spojrzenia na innych z wyrozumiałością.

(AO)

Foto: DJ, JN