• Odwiedziny: 2920930

O tym, jak sympatyczny jeż zawitał do naszej szatni

Ostatnio do naszej szatni zawitał jeż. Nikt nie wie jak tam wszedł, pewnie przez uchylone drzwi, ale nie mógł się sam wydostać na zewnątrz. Trzeba było wynieść pożytecznego dla nas gościa w specjalnych rękawicach, ponieważ ten, czując się zagrożony, zwinął sie w kulkę. To była ciekawa przygoda spotkać takiego sympatycznego zwierzaka. Również przedszkolaki z ,,Akademii Przedszkolaka" miały okazję zobaczyć w czasie spaceru jeża. Może to był ten sam, który odwiedził naszą szkołę?

Jeż (Erinaceus) to największy europejski owadożerny ssak o długości ciała ok 30 cm. Osiąga wagę 1-2 kg. Jego brzuszną część ciała pokrywają drobne, delikatne włoski. Na grzbiecie wrażenie robią długie kolce, które w rzeczywistości są przekształconymi włosami. Jeż po urodzeniu ma ich około 100. Początkowo są białe i miękkie. Z czasem pojawiają się kolejne, twardsze pokolenia kolców. Inną cechą charakterystyczną jeży jest wydłużony, mokry, „ruchliwy” nosek. Jeż od 2014 roku podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Zwykle żyje 7-10 lat. Jeże prowadzą głównie nocny tryb życia – wtedy wychodzą na żer. Mają doskonale rozwinięte zmysł widzenia nocą i słuch, pozwalający zidentyfikować nawet drobne stworzenia. W skład ich diety wchodzą owady (ok. 70 proc.), ślimaki, dżdżownice, ptasie jaja, jaszczurki, a nawet żaby. Regularne wizyty lub stała obecność jeża w ogrodzie może znacznie pomóc w zmniejszeniu populacji wielu szkodników roślin (np. turkucia podjadka, larw i osobników dorosłych wielu szkodników). Zjadają przy tym także zwierzęta pożyteczne, np. pszczoły i skorki, jednak w znacznie mniejszym zakresie. Jeże nie są natomiast – wbrew często powielanej opinii – smakoszami jabłek. Obrazki ze zwierzętami przenoszącymi owoce na kolcach to bajki. Zwierze jest owadożerne, a za pokarm roślinny może zabrać się jedynie w ostateczności – gdy nie znajduje innego pożywienia.                                                                                                                                                                                                                                              (ACh)

Foto: ACh,JN