• Odwiedziny: 2920133

Imieniny: Alfa, Leonii

Małe, włochate, pomarańczowe... odwiedziło naszą świetlicę i sprawiło wszystkim wiele radości

W piątek, 21 maja 2021 r. mieliśmy w szkole wyjątkowego gościa, który wzbudził wiele zainteresowania wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Ten sympatyczny gryzoń to świnka morska. Nie oznacza to jednak, że żyje w morzu. Świnka morska, inaczej nazywane kawią domową, to średni gryzoń pochodzący z terenów Ameryki Południowej.

Mimo, że w miejscu swojego pochodzenia jest przysmakiem, w Polsce przyjęła się jako popularne zwierzątko domowe. W swoim naturalnym środowisku świnki morskie mają barwę szarą bądź brunatną, jednak te hodowlane mogą pojawiać się również w barwach białych, czarnych, czy pomarańczowych. Świnki morskie prowadzą naziemny tryb życia, w środowisku naturalnym kopią nory, nie potrafią się natomiast wspinać. Oryginalnie żyją w grupach – zazwyczaj liczących po 5-10 osobników. Świnka morska jest aktywna zarówno w trakcie dnia jak i nocami. Przez fakt, że to mocno kontaktowe zwierzęta i mają bardzo towarzyską naturę, wymagają one dużej dawki pieszczot i czasu ze strony właściciela. Brak zainteresowania ze strony hodowcy może w konsekwencji doprowadzić nawet do zdziczenia świnki, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość pieszczot i przytulania okazywanego zwierzątku.

A oto ciekawostki na jej temat: • Żyje 6—8 lat • Jest roślinożerna • Fasola jest dla świnki morskiej trująca! • Zęby kawii domowej rosną przez całe jej życie, ścierają się podczas przeżuwania pokarmu • Istnieje bardzo dużo ras świnek morskich, dzieli się je na krótko- i długowłose • Ma dobrze rozwinięty węch, słuch i wzrok — rozróżnia cztery kolory: żółty, zielony, brązowy i niebieski • Wydaje różne dźwięki, służące do komunikowania się • Włosy czuciowe odpowiadają za orientację w terenie.

Dzieci na zajęciach świetlicowych dbały o doznania dotykowe, głaszcząc ją na różne sposoby, przyglądały się jak je na szkolnym trawniku. Była to niezapomniana lekcja świetlicy, a uczniowie już dopytują,  kiedy przyjedzie następny raz.

(ACh)

Foto:ACh