Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Doradztwo zawodowe

obrazek„To, co za nami i to, co przed nami, ma niewielkie znaczenie w porównaniu z tym, co jest w nas”

Oliver Wendell Holmes

Doradztwo zawodowe w naszej szkole to wszystkie działania wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej oraz kierunku dalszej edukacji i zawodu. Lekcje doradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego odbywają się w klasach 7 i 8. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie. Koncepcja uczenia się przez całe życie określana jako lifelong learning odnosi się do wszelkiej, trwającej przez całe życie aktywności, mającej na celu rozwój wiedzy i umiejętności w perspektywie osobistej, obywatelskiej, społecznej oraz zorientowanej na zatrudnienie. Lifelong learning oznacza podejmowanie ustawicznego uczenia się i przystosowywania do szybkich zmian. A więc nauka przez całe życie może być sukcesem sama w sobie.

Agnieszka Chmielewska Szkolny Doradca Zawodowy