Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci - zbiórka zakończona

W dniach 15-18 marca 2021 r. na terenie placu Szkoły Podstawowej w Kleczanowie odbyła się zbiórka elektrośmieci w ramach projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. Zebrane przez nas elektrośmieci zostały zabrane przez firmę Green Office Ecologic Spółka z o.o. Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika to działanie skrajnie szkodliwe dla środowiska naturalnego. Szkolnymi koordynatorami akcji zostały panie: J. Szostak i A. Chmielewska. Dziękujemy wszystki uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i innym osobom zaangażowanym w ekologiczną akcję w szkole w Kleczanowie.

Warto wiedzieć, co to są elektrośmieci i dlaczego są niebezpieczne dla środowiska. Elektrośmieci to niesprawne, zniszczone lub zużyte odpady elektroniczne i elektryczne, do których zalicza się urządzenia, które zostały wycofane z eksploatacji. Ich podział został zawarty w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Do grupy tych odpadów należą m.in: ekrany, monitory, laptopy, notebooki, lampy, sprzęt, który działa na zasadzie wymiany temperatury oraz chłodziarki, klimatyzatory, zamrażarki, pompy ciepła czy grzejniki. Elektrośmieci to również sprzęty wielko- i małogabarytowe, takie jak pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, odkurzacze, żelazka, czajniki, zegarki, golarki czy wagi. Do urządzeń małych rozmiarów zalicza się także niektóre zabawki, czujniki dymu, suszarki, lokówki, prostownice do włosów, telefony, a także kalkulatory. Odpady ZSEE, czyli zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, można oddać do specjalnych punktów zbiórki (obecnych np. w niektórych sklepach, które odbierają stare urządzenia w trakcie zakupów nowych) lub skorzystać z usług firmy, która bezpłatnie je zabierze (tak właśnie wyglądała zbiórka u nas). Jednym z miejsc, w którym można pozostawić śmieci elektroniczne i elektryczne jest także PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na ZSEE pojawia się znak przekreślonego kosza, który informuje o tym, że takiego produktu nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika. Nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi do wysokich kar pieniężnych, które wynoszą nawet 5000 złotych. Elektrośmieci to urządzenia, które zawierają dużą ilość szkodliwych substancji. Z tego względu nie należy ich pozostawiać w miejscu do tego nieprzeznaczonym. W składzie sprzętów elektrycznych i elektronicznych może znaleźć się: rtęć, brom, kadm, azbest, PCB czy freon zwany R-12. Pierwszy pierwiastek chemiczny występuje w niektórych świetlówkach i może doprowadzić do pogorszenia wzroku, słuchu, zaburzeń ruchu czy drgawek. Bardzo niebezpieczne są także freony, które dostają się do atmosfery z nieszczelnych instalacji. Elektrośmieci zawierające szkodliwe substancje szkodzą środowisku poprzez przenikanie do gleby oraz wód podziemnych, a także do atmosfery. Z tego względu nie należy ich demontować samodzielnie. Można w ten sposób doprowadzić do emisji pierwiastków, które zagrożą naszemu zdrowiu. Oddawanie odpadów do specjalnych punktów odzysku jest zatem obowiązkowym zadaniem każdego właściciela wyeksploatowanych urządzeń.

(ACh)

Foto: AT, JSz