Imieniny: Marka, Wiktoryny

Zasady bezpieczeństwa w Polsce obowiązujące w czasie pandemii - aktualne zmiany od 28 maja 2021 r.

Łagodniejsze restrykcje przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań

Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Co się zmienia od 28 maja?

• Edukacja. Powrót wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich do nauki stacjonarnej (reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy)

• Gastronomia. Możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku przy zachowaniu reżimu sanitarnego i wykorzystaniu maksymalnie 50 proc. miejsc w lokalu

• Imprezy okolicznościowe wewnątrz z limitem do 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

• Otwarte kina i teatry wewnątrz budynków przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu

• Sport. Siłownie, kluby fitness, solaria znów otwarte. Kryte obiekty sportowe, w tym baseny, tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc.

• W imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150

Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19

Masz cztery sposoby, dzięki którym możesz zapisać się na szczepienie. Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją:

• zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,
  • wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
  • dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl,
  • skontaktuj się z punktem szczepień.

Dowiedź się więcej na www.gov.pl/szczepimysie.

Łagodzenie obostrzeń nie oznacza, że walka z koronawirusem została zakończona. Wciąż musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Dlatego przypominamy:

• Noś maseczkę wewnątrz miejsc publicznych
  • Unikaj dużych zgrupowań
  • Zachowuj dystans minimum 1,5 m od innych osób
  • Myj lub dezynfekuj ręce
  • Wietrz pomieszczenia
  • Pobierz aplikację STOP COVID – ProteGO Safe

Pamiętaj, tylko od nas zależy jak szybko pokonamy koronawirusa. Nasze zachowanie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i życie, ale może decydować również o losie innych osób.

Zasady bezpieczeństwa –  z zasadami od 28 maja:

• Zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

• W transporcie zbiorowym:  100 % liczby miejsc siedzących lub  50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, (przy pozostawieniu w pojeździe 50% miejsc siedzących niezajętych).

• Gastronomia. Możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku przy zachowaniu reżimu sanitarnego i wykorzystaniu maksymalnie 50 proc. miejsc w lokalu ,

• Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie dostępne dla publiczności wewnątrz budynków (50 % obłożenia, reżim sanitarny).

• Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury - wznowienie działalności wewnątrz z zachowaniem reżimu sanitarnego.

• Rozrywka : parki rozrywki na świeżym powietrzu wznawiają działalność  (50 % obłożenia).

• Imprezy okolicznościowe wewnątrz do 50 osób; reżim sanitarny.

• Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne - otwarte dla klientów, funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym.

• Hotele – obiekty noclegowe zostaną otworzone dla gości (udostępnione 50 % miejsc) bez restauracji i stref welness&spa. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy, które działają zgodnie z rozporządzeniem.

• Żłobki i przedszkola – czynne dla wszystkich dzieci.

• Sport – Możliwe uprawianie sportu dla wszystkich w obiektach sportowych (baseny, siłownie, kluby fitness)– przy zachowaniu limitu do 50 osób.  Sauny i solaria znów otwarte. Reżim sanitarny. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

• Kultura - otwarte w reżimie sanitarnym galerie sztuki i muzea (z limitem 1 osoby na 15 m2).

• Handel - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, centra i galerie handlowe otwartee; działają w ścisłym reżimie sanitarnym z limitami klientów wewnątrz sklepów ( 1 osoba na 15 m2).

• Kult religijny:  w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę przypada 15 m2,obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

• Edukacja - powrót wszystkich uczniów do szkół podstawowych i średnich; reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Nadal zawieszoną działalność mają:

-kluby, dyskoteki, miejsca udostępnione do tańczenia (wyjątek: sportowe kluby taneczne),

-targi, wystawy, kongresy, konferencje - tylko online

Źródło: www.gov.pl