Harcerze w Zakopanem po Betlejemskie Światełko Pokoju

W dniach 11-13 grudnia 2015 roku drużyna harcerska z Kleczanowa wraz z opiekunem A. Małkiewicz udała się do Zakopanego, aby wziąć udział w Zlocie Betlejemskim, który jest organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. To właśnie tu spotkali się harcerze z całej Polski w celu oczekiwania na Światło Pokoju, które po raz 25 z groty w Betlejem, gdzie narodził się Jezus, trafiło przed świętami Bożego Narodzenia do Polski. Tym razem towarzyszyło mu hasło "Zauważ człowieka".

W sobotę, już od rana ulice Zakopanego wypełnili harcerze. Tu wszystkie patrole mogły sprawdzić swoją kreatywność i zręczność uczestnicząc w różnych grach i zabawach m.in. w grze miejskiej, w Teatrze Światła.

Natomiast uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się w niedzielę 13 grudnia w  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.  W przekazaniu wzięło udział 1650 harcerzy z Polski i Słowacji. Do Polski trafiło ono na ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Podczas mszy świętej Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski powiedział: "Niech Betlejemskie Światło Pokoju otworzy nasze serca na ludzi. Niech wniesie wartość do naszego życia. Bądźmy lepszymi ludźmi."

Tym pięknym gestem Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją drogę. Harcerze i harcerki zaraz po ceremonii przekazania, zawieźli Światło w rodzinne strony.

My, wraz z pozostałymi delegacjami z  sandomierskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego dokonaliśmy uroczystego przekazania światełka mieszkańcom  Sandomierza 13 grudnia, podczas wieczornej Mszy św. w kościele św. Michała w Sandomierzu. Następnego dnia zapłonęło w naszej szkole. W kolejnych dniach drużyna z naszej szkoły ten piękny symbol  pokoju, zrozumienia i pojednania  przekazała niektórym instytucjom, m.in.  Gminie Obrazów -  na ręce Pana Wójta Krzysztofa Tworka, do Ośrodka Zdrowia w Kleczanowie, do sołtysa wsi Kleczanów - K. Jędrala, do Banku Spółdzielczego w Kleczanowie, do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleczanowie, do kościoła - na ręce ks. A. Szymańskiego i do innych instytucji, skąd każdy mieszkaniec Kleczanowa i okolic mógł takie światełko zanieść do domu i zadbać, by zapłonęło na wigilijnym stole.