Imieniny: Bogny, Walerii

Nasze przygotowania do Święta 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Od początku roku szkolnego 2018/2019 społeczność Szkoły Podstawowej w Kleczanowie aktywnie przystąpiła do przygotowań związanych z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  W działania promujące patriotyzm zaangażowali się zarówno mali uczniowie z Akademii Przedszkolaka jak i starsi - z kl. I-VIII wraz z nauczycielami i wychowawcami.

Na korytarzach szkoły pojawiły się liczne, kolorowe gazetki ścienne. Pod opieką p. A. Tyban zorganizowano wystawę starej fotografii pod hasłem "Ocalić od zapomnienia". Dzieci z kl. I-III chętnie przynosiły z rodzinnych albumów zdjęcia z dawnych czasów, poświęcone życiu, tradycjom lokalnym, uroczystościom rodzinnym, wydarzeniom z przeszłości naszego regionu. Fotografie poddane komputerowej obróbce zagościły na szkolnej wystawie w otoczeniu eksponatów z naszej Izby Regionalnej. P. J. Kos przygotowała akcję "100 dobrych uczynków na 100-lecie Odzyskania Niepodległości". Chętni uczniowie i dorośli na biało-czerwonych karteczkach mogli napisać swoje dobre uczynki dla bliźnich, które spełnili w ostatnim czasie. Karteczki z opisami utworzyły flagę narodową Polski, wyeksponowaną na wystawie przy wejściu do szkoły. P. D. Jędrycha był pomysłodawcą Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Słowa dla Niepodległej". Uczniowie starszych klas V-VIII na lekcjach języka polskiego recytowali poezję patriotyczną autorstwa wybitnych polskich twórców.  W klasach I-VII dzieci pod opieką swoich wychowawców wzięły udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Godło oczami dzieci".  Wykonane różnymi technikami wielkie godła (z papieru, bibuły, skrawków materiału) imponująco prezentowały się na ściennej wystawce. Pod okiem p. A. Małkiewicz ruszyły przygotowania do patriotycznej akademii. Kumulacja realizacji zadań na rzecz świętowania stulecia niepodległości naszej Ojczyzny przypadła na październik i listopad br., ale wiele różnych działań wszyscy nauczyciele wraz z uczniami z kleczanowskiej podstawówki przeprowadzili przez cały rok 2018. Były to m. in. wycieczki lokalne do Miejsc Pamięci Narodowej i do stolicy Polski, "żywe" lekcje historii, spotkania z kombatantami, udział w konkursach, zawodach sportowych,  koncertach, akcjach patriotycznych poza szkołą. Śmiało możemy stwierdzić, że cała społeczność szkoły w Kleczanowie stanęła na wysokości zadania, by krzewić ducha patriotyzmu i godnie uczcić  100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

(DJ)