Lekcja patriotyzmu z udziałem świadków czasów wojny

12 października 2018 r. zgodnie ze szkolnym harmonogramem obchodów 100. rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości na lekcję historii w kl. VI -VIII "Wieś polska podczas okupacji hitlerowskiej" zostali zaproszeni goście. Na spotkanie z uczniami przybyły p. Helena Kurowska i p. Maria Kołacz. Obie są mieszkankami Kleczanowa, p. Helena jest prezesem Sandomierskiego Koła OZŻBCh, a p. Maria emerytowaną nauczycielką, której dzieciństwo przypadło na czas wojny.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego obejrzenia filmu dokumentalnego o II wojnie światowej. Następnie nasi goście zaczęli opowiadać o swoich trudnych, wojennych przeżyciach, o tajnym nauczaniu, działalności partyzantów skupionych w Batalionach Chłopskich, życiu codziennym mieszkańców wsi i o nieustannym strachu, który towarzyszył ludziom podczas wojny. Lekcję zakończyła wizyta w Szkolnej Izbie Pamięci Narodowej, gdzie wspólnie obejrzano eksponaty i pamiątki pochodzące z okresu II wojny światowej. Widząc duże zainteresowanie młodzieży, Panie obiecały, że chętnie odwiedzą szkołę ponownie w kwietniu, miesiącu Narodowej Pamięci o Tych, którzy polegli walcząc za wolną Ojczyznę. Dziękujemy Pani Helenie i Pani Marii za wspólną lekcję patriotyzmu.

(ZR)