Pielgrzymka dziękczynna czwartoklasistów

Jako wyraz dziękczynienia za I rocznicę pełnego uczestniczenia w Eucharystii rodzice uczniów kl. IV a i IV b podjęli inicjatywę udziału ich dzieci w pielgrzymce dziękczynnej do Chełma i Radecznicy. Dodatkowym prezentem dla dzieci było to, że wypadła ona w Dzień Dziecka – 1 czerwca.

Najpierw udaliśmy się do Chełma, a  tam zwiedziliśmy podziemia kredowe. Całe miasto położone jest na tej skale, stąd też kiedyś mieszkańcy wydobywali ją tworząc pod swoimi domami piwnice, które po pewnym czasie zostały połączone, tworząc labirynty pod ulicami miasta. Bardzo miło spacerowało się po podziemnych uliczkach, gdzie temperatura wynosiła +9o C, gdy na zewnątrz było ok. 25. Atrakcją szczególnie dla dzieci, był pojawiający się duch Bieluch.

Głównym punktem było Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, w którym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Chełmskiej. W czasie pobytu w murach Sanktuarium dzieci wraz z rodzicami powierzali Matce Bożej swoje intencje podczas modlitwy różańcowej. Przewodnik przekazał dość obszerną wiedzę o historii Sanktuarium, podziwialiśmy ogród różany: zrobiony na kształt różańca z krzewów iglastych, a także uroki Sanktuarium i miasta z wieży kościelnej.

Następnie udaliśmy się do Radecznicy, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Antoniego, które jest jedynym miejscem na świecie, gdzie objawił się ten święty. W tym miejscu, gdzie zechciał ukazać się ten bardzo znany na całym świecie święty – szczególnie od rzeczy zagubionych, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Mieliśmy możliwość wysłuchania historii objawień św. Antoniego, powstawania tego sanktuarium, a także zaczerpnąć ze źródła wodę, którą pobłogosławił ten święty. Dana została ona, jako dar, aby leczyć wszelkie choroby.

Zaopatrzeni w liczne pamiątki, wodę z cudownego źródła, a przede wszystkim w dobre przeżycia, umocnieni wspólną modlitwą i wiarą, późnym wieczorem wróciliśmy doswoich domów.