Regionalna wycieczka "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej"

17 maja 2018 r. klasa VII wraz z opiekunami: panią Dyrektor E. Biernacką, Z. Rutkowską i A. Ochmańską w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości udała się na patriotyczną wycieczkę "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej" w naszym regionie.

I etap to Góry Pęchowskie - Beradz, gdzie znajduje się  Cmentarz Legionistów poległych w bitwie pod Konarami pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Następnym etapem był Park Smoleński w Byszowie. Posadzone są tam dęby pamięci i znajduje się atrapa samolotu rządowego ze zdjęciami wszystkich poległych w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. W Klimontowie z przewodnikiem Stanisławem Sas-Tarnawskim młodzież zwiedziła bazylikę pw. św. Józefa. Chwila zadumy i zapalenie zniczy przed pomnikami powstańców styczniowych przed kościołem w Klimontowie (na pamiątkę bitwy pod Rybnicą) i w Olbierzowicach (potyczki pod Jurkowicami). Spacer po zrewitalizowanym rynku i ostatni etap wyprawy -Leszczków. A tam cmentarz z czasów I wojny światowej, następnie wizyta wraz z lekarzem, założycielem Towarzystwa Przyjaciół Kleczanowa, dr Janem Curyło u regionalisty, poety i rzeźbiarza Zygmunta Niewiadomskiego. Wszyscy uczestnicy wycieczki na pamiątkę spotkania otrzymali jego tomik poezji "Drogi mojego dzieciństwa".