Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2931173
    • Do końca roku: 245 dni
    • Do wakacji: 52 dni
  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-04-30

    Imieniny: Balladyny, Lilli

Mocium Panie..., oto z wycieczki jest sprawozdanie

W dniu 11 grudnia 2017 r. uczniowie klas V-VII wraz z nauczycielami: A. Chmielewską, D. Jędrychą, Z. Rutkowską i P. Jakóbczakiem wybrali się do Sandomierza na spektal "Zemsta" na podstawie dramatu Aleksandra Fredry. Tego samego dnia zwiedzili razem z przewodnikami perełki sandomierskiej Starówki - Zbrojownię rycerską i Podziemną Trasę Turystyczną. Pogoda dopisała, a wyjazd udał się znakomicie.

Uczniowie starszych klas rozpoczęli początek tygodnia nauki od obejrzenia w Domu Katolickim w Sandomierzu inscenizacji lektury szkolnej ,,Zemsta" w wykonaniu aktorów kieleckiego Teatru Quadro. Dynamiczna i pełna humoru komedia Fredry zagrana została w klasycznym stylu, aby przybliżyć młodym widzom realia oraz ducha epoki XIX-wiecznej Polski. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję na deskach teatru usłyszeć słynne powiedzonka z tej sztuki, np. ,,Niech się dzieje wola nieba,/Z nią się zawsze zgadzać trzeba", ,,Jeśli nie chcesz mojej zguby/Krokodyla daj mi, luby "czy ,,Mocium panie..me wezwanie".

Zaraz po przedstawieniu wszyscy udali się na Rynek, skąd pomaszerowali do Zbrojowni rycerskiej. Tam czekał już w stroju rycerza przewodnik. Legendarne opowieści o Sandomierzu, okraszone sporą dawką żartów opowiadającego, wprawiły zwiedzających w dobry nastrój.  Chętni mogli przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz i halabardę. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć, np. w średniowiecznych dybach. 

Ostatnim punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna, utworzona przez połączenie dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Wycieczka pokonała pieszo łącznie 470 metrów chodników pod taflą Rynku. Wśród legend opowiadanych przez Panią przewodnik  nie mogło zabraknąć tej najsłynniejszej -  o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach sandomierskich lochów.

Kiedy zwiedzanie dobiegło końca, wszyscy pełni wrażeń wrócili zadowoleni do szkoły.