Wróżby i zabawa andrzejkowa

Koniec listopada kojarzy się wielu z nas z  wróżbami i zabawą andrzejkową. W tym roku w naszej szkole uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie świętowali andrzejki 23 listopada 2017 r. Samorząd Uczniowski, wspierany przez koleżanki ze starszych klas i opiekuna A. Chmielewską, zadbał o liczne wróżby na świetlicy szkolnej. Wśród nich nie mogło zabraknąć lania wosku przez ucho od klucza. We wszystkich klasach przygotowano dekoracje i poczęstunek. Dolny korytarz zamienił się w miejsce pląsów i zabaw przy muzyce i teledyskach wyświetlanych na telebimie. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na synchroniczny taniec, który przygotował i przeprowadził Z. Ziomek. Konkursowe jury (w osobach: Dyrektor szkoły E. Biernacka, przewodnicząca Rady Rodziców J. Roda i pracownik obsługi U. Borkowska) nagrodziło świątecznym zestawem bombek choinkowych zdobywców I miejsca, czyli klasę IV b. Gratulacje :)

Czy wiesz, że ...

niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.