Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2931980
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli

Wakacje ze szkołą. Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

obrazek

      To co miłe szybko mija. Letnia akcja kleczanowskiej placówki oświatowej "Wakacje ze szkołą" dobiegła końca. Trzeci raz uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli w wakacyjnym wyjeździe zorganizowanym dzięki finansowej donacji przekazanej  przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrazowie i Zespół Ekonomiczny Oświaty w Obrazowie.

W dn. 24.07.2017 r. w niezwykłą podróż w czasie, bo aż do  czasów  neolitu, wybrali się chętni uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami: J. Szostak, A. Tyban, E. Krzemińską i D. Jędrychą do Krzemionek Opatowskich. Zwiedzanie tego urokliwego miejsca poprzedziła wizyta w kinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poniedziałek godz. 7.30. Kiludziesięcioosobowa grupa dzieci ze szkoły w Kleczanowie i ich opiekunowie pojechali autokarem do Ostrowca Świętokrzyskiego. Spacer po miejskim parku i ubaw na cztery fajerki  na tutejszym placu zabaw rozpoczęły dzień pełen wrażeń. Po zaopatrzeniu się w popcorn wszyscy obejrzeli w kinie  zabawny film animowany "Rock dog.Pies ma głos" o przygodach tybetańskiego psiaka, który opuszcza dom, aby spełnić swoje muzyczne marzenia. Po posiłku w McDonald'sie przyszła pora na główną atrakcję dnia, czyli Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy w Krzemionkach Opatowskich. Te neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego to jeden z najcenniejszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa. Dzieci wraz z przewodnikiem  przebyły liczącą ok. 1,5 km długości trasę turystyczną, oglądały  oryginalne wyrobiska  kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy był jej fragment poprowadzony pod ziemią, gdzie temperatura powietrza wynosiła 8° C. Następnie uczniowie zobaczyli rekonstrukcję pradziejowej osady, gdzie dowiedzieli się, jak żyła dawna ludność, w jaki sposób zdobywała pożywienie, jak wyglądało rzemiosło i handel. Podziwiali też zgromadzone eksponaty na nowoczesnej wystawie w Muzeum Archeologicznym. Po zakupie pamiątek dzieci wyruszyły w drogę powrotną do domu, a słodką niespodzianką był postój na pyszne lody.