Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2942770
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

Nagrody dostali, bo EKO działali

20 czerwca 2017 r. sześciu uczniów naszej szkoły otrzymało nagrody za udział w programie edukacji ekologicznej dotyczącym selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej na terenie Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki -  „Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady - XI edycja”. Nagrodzeni to: Zuzanna Modras (słuchawki), Mateusz Chorab (piłka nożna), Kamil Kominek (plecak), Karol Godowski (kalkulator), Katarzyna Wójcik (ładowarka Power Bank), Weronika Bojarska (pendrive). Dzieci wraz ze swoim opiekunem p. Agnieszką Chmielewską zrealizowały szereg działań o tematyce ekologicznej, które zostały opisane i wysłąne do organizatorów w formie sprawozdania.  Szkoła również otrzymała nagrodę za udział w programie - laserowy wskaźnik do prezentacji. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym :)

Sprawozdaniez realizacji programu edukacyjnego

„Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady”

 

FORMY OBOWIĄZKOWE:

KONKURS PLASTYCZNY „Chcemy oddychać świeżym powietrzem”

 10 kwietnia 2017 roku szkolna komisja wyłoniła lauratów konkursu plastycznego:

                                                           I miejsce Zuzanna Modras kl. IIIa

                                                           II miejsce Mateusz Chorab kl.I


KONKURS WIEDZY„Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)-czyste środowisko”

 20 kwietnia 2017 r. w klasach IV-VI przeprowadzono konkurs „Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ”. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Największą liczbę  punktów otrzymali: Kamil Kominek i Karol Godowski.

 

KONKURS NA „Zbiórkę zużytych baterii”

W ciągu roku szkolnego prowadziliśm zbiórkę baterii. Największą ilość baterii zebrały:

Katarzyna Wójcik (5,3 kg) i Weronika Bojarska (2,3kg)

 

 

DZIAŁANIA EKOLOGICZNE

„Prezent dla naszej Planety- Stare drzewa znikają, nowe domki dla ptaków powstają”

W wyniku współpracy z REGIONALNYM CENTRUM PROMOCJI OBSZARU NATURA 2000 TARNOBRZESKA DOLINA WISŁY nasza szkoła przystapiła do projektu „Stare drzewa znikają nowe domki powstają” sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W ramach akcji przeprowadzone zostały warsztaty poświęcone ptakom dziuplastym, roli starych drzew oraz różnym typom budek lęgowych, które mają za zadanie zastapić ptakom niedobór naturalnych dziupli. Podsumowaniem projektu było zawieszenie na drzewach budek lęgowych dla ptaków. W dn. 30 marca 2017 r. uczniowie klas IV-V wraz z wychowawczynią i naszym Panem konserwatorem umocowali nowe domki dla ptaków w pięciu miejscach wokół szkoły. Zaczęliśmy obserwacje i mamy nadzieję, że wkrótce ofiarowane budki znajdą swoich nowych lokatorów :)

 

FORMY DODATKOWE:

SPRZĄTANIE ŚWIATA

18 września 2016 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania Świata w naszej szkole odbył się apel na temat segregowania śmieci.  Omówione zostały sposoby segregacji śmieci. Dzieci przypomniały, gdzie i jakie pojemniki znajdują się na różnego rodzaju odpady w naszej szkole. Następnie uczniowie pod opieką wychowawców posprzatają teren wokół szkoły.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

4 października 2016 r. uczniowie ze szkoły w Kleczanowie włączyli się w ciekawy sposób w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Na świecie pomysł na święto zwierząt narodził się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W roku 1931 we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem. Właśnie z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas V i VI przygotowali informacje na temat wybranych zwierząt pod kierunkiem nauczyciela przyrody i zarazem opiekuna szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Zebrane wiadomości wykorzystaliśmy do stworzenia oryginalnej gazetki, na której pojawiły się również zawieszone na sznurkach pluszaki- reprezentanci opisanych przez dzieci przedstawicieli świata fauny. Gazetka wyeksponowana na dolnym korytarzu cieszyła się zainteresowaniem nie tylko milusińskich z najmłodszych klas. Warto też dodać, że na co dzień nasi uczniowie troszczą się o królika i hodowlę patyczaków, które od kilku lat mieszkają w pracowni przyrodniczej.


WYCIECZKA PRZYRODNICZA

W dn. 20.10.2016 r. uczniowie z kl. IV-VI wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę szkolną. Wyjazd rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego na Zamku Tarnowskich na Dzikowie w Tarnobrzegu do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 - Tarnobrzeska Dolina Wisły. Jest to swego rodzaju muzeum przyrodnicze, traktujące o rzece Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w jej dolinie. Przewodnik ciekawie opowiadał i prezentował ekspozycje. Dzieci z zainteresowaniem oglądały, m. in. terraria z żywymi jaszczurkami i zaskrońcami, wielkie 1000-litrowe akwarium z żywymi rybami i skorupiakami wiślanymi, przestrzenną dioramę obrazującą piaszczysty brzeg Wisły z modelami zwierząt i roślin, tablice interaktywne prezentujące odgłosy ptaków i zwierząt, okazy minerałów i inne eksponaty, związane ze środowiskiem naturalnym. Na zakończenie lekcji muzealnej wszyscy obejrzeli w sali audiowizualnej film przyrodniczy poświęcony leśnym gatunkom zwierząt występujących w Polsce. Dzieci również otrzymały ulotki i broszury o tematyce ekologicznej.

 

TURNIEJ EKOLOGICZNY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI 22.04

W dniu 26.04.2017r. odbył się turniej zorganizowany z okazji Dnia Ziemi.Trzy drużyny rywalizowały ze sobą w sportowych konkurencjach na sali gimnastycznej. Biegi z woreczkiem na głowie, z przekładaniem szarfy czy podawaniem plastikowej butelki dostarczyły zawodnikom wielu emocji. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali słodkie upominki, długopisy i zeszyty z informacjami o prawidłowej segregacji śmieci. Cały tydzień na dolnym korytarzu można było zapoznać się z przygotowaną gazetką na temat obchodów Dnia Ziemi w Polsce i na świecie.