Imieniny: Brunony, Sławomira

,,Nie nowotworom u dzieci'' badania profilaktyczne dla dzieci (po raz 2. w gminie Obrazów)

11 czerwca 2017 r. w niedzielę gmina Obrazów zorganizowała po raz kolejny badania profilaktyczne dla dzieci. Ponownie miejscem badań stał się ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, który zaparkował na cały dzień na placu Szkoły Podstawowej  im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie. Wsparciem finansowym i zaangażowaniem w przygotowanie akcji ,,Nie nowotworom u dzieci'' służył Urząd Gminy w Obrazowie na czele z Wójtem Krzysztofem Tworkiem. Współorganizatorami wydarzenia byli też wolontariusze Stowarzyszenia ,,Rozwój i Integracja'' z Kleczanowa, którzy pomagali w organizacji badań w ambulansie (wśród nich znaleźli się pracownicy naszej szkoły i przedszkola: A. Zybała, A. Bujak, J. Kos i J. Niezgoda). Niedzielna akcja dla dzieci to część programu ogólnopolskiego prowadzonego przez Fundację Ronalda McDonalda (od 15 lat) oraz Zespól Medyczny  Lekarzy z Top Medical z Lublina.

Ponieważ w 2016 r. udało się przebadać dużą grupę dzieci, zrodził się pomysł o kontynuacji badań i w tym roku. Badania obejmowały przedział wiekowy od 9 miesiaca do 6 roku życia. Swym zakresem obejmowały: usg jamy brzusznej, węzły chłonne, tarczycę i narządy męskie (dodatkowo u chłopców). Podczas niedzielnej akcji przebadano kilkadziesiąt dzieci. Po badaniu rodzice otrzymywali wyniki,  a w razie potrzeby konsultacje lekarskie, natomiast wolontariusze wręczali dzieciom pluszaki sponsorowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Obrazowa. Dzieci otrzymywały też inne drobne gadżety oraz słodkości.

Serdeczne podziękowania

dla wszystkich osób i instytucji

zaangażowanych w przygotowanie akcji

składa koordynator akcji ANNA ZYBAŁA