Z udaną wizytą w Ojcowskim Parku Narodowym

W dniu 18 maja 2017 r. uczniowie z kl. IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie pod opieką swoich nauczycieli: D. Jędrychy, Z. Rutkowskiej i P. Jakóbczaka pojechali na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Piękna, słoneczna  pogoda towarzyszyła uczestnikom wyjazdu przez cały dzień, zaś program wycieczki dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Na trasie wycieczki uczestnicy najpierw zobaczyli z przewodnikiem najlepiej zachowany zamek na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej - Zamek w Pieskowej Skale,  gdzie poznali jego długą historię i zwiedzili wnętrza z bogatą kolekcją eksponatów. Następnie udali się pod najbardziej znaną Iglicę Skalną - Maczugę Herkulesa, powstałą w wyniku krasowej działalności wód.  Po krótkiej podróży dojechali do głównego celu wycieczki, czyli Ojcowa. Tutaj,  idąc pomiędzy malowniczymi skałkami, dotarli na szczyt Góry Chełmowej, gdzie zwiedzili największą i najdłuższą jaskinię w Ojcowskim Parku Narodowym - Grotę Łokietka. Eksploracja spowitej półmrokiem jaskini, w której przez cały rok panuje temperatura 8°C, okazała się ciekawą przygodą. W drodze powrotnej ze szczytu góry wycieczkowiecze podziwiali malownicze widoki doliny z kolejną Iglicą Skalną - Igłą Deotymy oraz licznymi zespołami skał wraz z najbardziej charakterystyczną bramą skalną – Bramą Krakowską. Kolejną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego z nowoczesną wystawą poświęconą faunie i florze ojcowskiej ziemi  i zobaczenie filmu 3D o powstaniu Doliny Prądnika. Po smacznym obiedzie w lokalnej restauracji, odpoczynku i zakupie pamiątek przyszedł czas na powrót do domu. Zarówno dzieci, jak i obecni na wyjeździe członkowie rodzin i nauczyciele, jednogłośnie stwierdzili, że takie wycieczki w piękne okoliczności przyrody warto organizować częściej.