Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2908614
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-03-29

    Imieniny: Marka, Wiktoryny

Dlaczego czytanie jest ważne?

 

DRODZY RODZICE!

 

   Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, bardzo ważną rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości, jest spędzanie z nim czasu na wspólnym czytaniu oraz znaczne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.

   Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość. Wykształcenie jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. W procesie kształcenia istotną rolę odgrywa czytanie. Na równi z pisaniem jest ono  podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Książka wspiera proces uczenia, od momentu kiedy pojawiła  się w historii ludzkości.

   Szanowni Państwo, pamiętajmy –  nie rodzimy  się  z  potrzebą  czytania,  tę potrzebę  się  nabywa. Czytelnictwo  jest  co   prawda   doświadczeniem wewnętrznym,  osobistym,   ale  jest   także  zjawiskiem społecznym, a książka odgrywa ważną rolę społeczną.


obrazek

   Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. To właśnie rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci postaw i nawyku czytania. Rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom baśnie, bajki i wiersze, już w dawnych czasach. Jeszcze zanim dziecko zacznie mówić i czytać samodzielnie, powinno dobrze osłuchać  się z językiem ojczystym i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie.

  obrazek

 

   Nabywanie umiejętności czytania jest procesem długim i rozwojowym. Dlatego z czasem to szkoła przejmuje część zadań związanych z utrwalaniem zamiłowania do książek. Dzięki współpracy domu i szkoły możemy wyrobić w dziecku nawyk regularnego sięgania po książki, możemy sprawić, że czytanie będzie dla niego czymś ważnym i kojarzyć będzie się z przyjemnym spędzaniem czasu. Starsze dzieci i dorastająca młodzież również potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem  potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Im starsze dziecko, tym trudniejsze teksty, tym bogatsze słownictwo, tym więcej informacji do przyswojenia. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces   kształtowania    tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości.

  obrazek

 

      Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, i to nie tylko z tym dzieckiem maleńkim. Zapewne i szóstoklasista też chętnie posłucha książki czytanej przez mamę lub tatę, a dobrze czytający pierwszoklasista chętnie pochwali się przed rodzicami swoimi umiejętnościami. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje czynności domowe.  15 – 20 minut  dziennie wspólnego czytania wystarczy. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji, granie na komputerze…. i nic nie kosztuje. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom, i dorosłym.  

    

     Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Każde dziecko, już od najmłodszych klas, może przyjść do biblioteki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

 

      Liczymy na Państwa współpracę ze szkołą i biblioteką szkolną. Życzymy  cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

 (oprac. DJ)