Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Braliśmy udział w projekcie „Ptaki dziuplaste – stare drzewa znikają, nowe domki powstają”

Nasza współpraca z REGIONALNYM CENTRUM PROMOCJI OBSZARU NATURA 2000 TARNOBRZESKA DOLINA WISŁY trwa w najlepsze. Tym razem to pracownicy Muzeum Przyrody w Tarnobrzegu na Zamku Dzikowskim odwiedzili szkołę w Kleczanowie w dniu 8 marca 2017 r. w ramach projektu sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Wśród 30 placówek oświatowych - przedszkoli i szkół (objętych projektem) z regionu sandomierskiego i tarnobrzeskiego znalazła się i nasza szkoła. W czasie dwóch spotkań uczniowie kl. I - III, a następnie z klas IV -VI poznali gatunki ptaków dziuplastych. Zobaczyli też różne typy budek i dowiedzieli się, dlaczego budki różnią się od siebie. Pamiątką po prelekcjach są: kalendarz, ulotki i tablica informacyjna. Zaś otrzymane budki zostaną zamontowane na drzewach wokół naszej szkoły. Dziękujemy Panu Januszowi Wepsięciowi i Pani Anecie Motyce za ciekawe lekcje przyrody na Zamku, jak i w naszej szkole :)

W tym r. szk. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie już po raz trzeci mieli okazję spotkać się z pracownikami Muzeum Przyrody. Zarówno nasze dwie wizyty na tarnobrzeskim Zamku, jak i odwiedziny gości w szkole w Kleczanowie będziemy miło wspominać.  W czasie przygotowanych prelekcji dzieci miały okazję dużo dowiedzieć się na temat ochrony środowiska - ptaków mieszkających w dziuplach, wycinki drzew, pomników przyrody. Jak się okazuje najstarsze drzewa w naszym regionie można zobaczyć w Rezerwacie Przyrody "Stawy" (w Budzie Stalowskiej) położonym w województwie podkarpackim. Na spotkaniu otrzymaliśmy cenne wskazówki, jak należy montować budki, gdzie je wieszać i kto może zostać ich mieszkańcem. Wśród 5 budek, które nam ofiarowano, znalazły się potencjalne domki dla sikorek, wróbli, muchołówek, szpaków, kowalików czy dzięciołków, a nawet wiewiórek. Multimedialna  prezentacja pozwoliła przybliżyć dzieciom poszczególne gatunki ptaków.  Usłyszeliśmy wiele ciekawostek przyrodniczych i dowiedzieliśmy się, jak ważne dla ekosystemu są ptaki, np. 11 sikorek potrafi w ciągu roku zjeść 75 kg owadów.